Nutricosmetics: Cilt Bakımının Tamamlayıcısı

Şu güne kadar cilt bakımını hep dışarıdan müdahale edebileceğimiz yöntemler doğrultusunda konuştuk. Yani hangi serumu, kremi kullanmalı, hangi peeling ile cildimizi canlandırmalıyız gibi.

Oysa cildi içten de beslemek hatta spor ve uyku düzeni ile de destelemek gerekiyor. Puzzle’ın parçaları gibi aslında biri eksik olduğunda tüm resmi göremiyoruz. Cilt için spor, uyku ve ruh halimizin olumlu etkilerini konuşmaya devam edeceğiz.

Bugün ise sizi bambaşka bir yöntemle tanıştıracağım; Nutricosmetics.

Daha önce duymuş olanlarınız vardır mutlaka, ama duymayanlar için açıklayayım. Nutricosmetics cilt sağlığı ve güzelliği için içeriden beslenmenin önemine dikkat çekerek; cildin daha iyi duruma gelmesi için faydalı olan vitamin, antioksidan, besin ve mineralleri takviye ile almaya deniyor.

Tıpkı her gün krem sürer gibi takviye edici gıda alıyorsunuz. Yazının başında belirtmekte fayda var; takviye edici gıda almadan önce mutlaka dokturunuza ve/veya eczacınıza danışın.

Bu takviyelerin diğer takviyelerden farkı tamamen cilt sağlığı için özel olarak formüle edilmiş olmaları. Tabii nutricosmetics sadece cilt sağlığı ile de sınırlı değil; saç ve tırnak için olanlar da var.

Nutricosmetics cilt bakımına ek ne gibi faydalar sağlar?

  • Cilt ihtiyacınıza göre formüle edildiğinde ve bakım ürünlerinizle uyumlu olduğunda, bakım ürünlerinizin etkisi arttırmaya yardımcı olur.
  • Hipodermisteki yağ oranı yaş ile birlikte azalır, böylece yüz bölgesinde çökmeler ve sarkmalar meydana gelir. Kozmetik ürünler yağ kaybının önüne geçemez. Fakat bazı nutricosmeticler (içerdikleri vitamine göre) beslenme ile birlikte, besinlerin bu bölgeye taşınmasıyla birlikte yağ kaybını yavaşlatmaya destek olabilir. 

Takviye edici gıdaların güvenilir markalar tarafından üretilmesi ve sadece online’da değil eczanelerde de satılıyor olması önemli bir kriterdir. Her zaman eczanelerde de satılan markaları tercih etmeli ve satın almadan önce doktor ya da eczacınıza danışmalısınız.

Piyasada bir çok takviye edici gıda var fakat cilt bakımı ile kombinleme noktasında kafalar karışabiliyor ya da kombinlemek kısmını hiç düşünmeyebiliyorsunuz bile. Oysa cildinizin ihtiyacına yönelik bir nutricosmetics ile birlikte onu tamamlayacı bir cilt bakım ürünü ile cilde dışarıdan müdahale ederseniz ciltte görülecek etkisini arttırmaya yardımcı olursunuz.

Nutricosmetics alanında çok farklı bir marka ile tanıştım. Bu marka ne sadece takviye ne de sadece cilt bakım markası; ikisini birden bünyesinde barındıyor. Bu çok şaşılacak bir nokta olmasa da aslında ilginç bir yanı var.

Güzelliğe içten ve dıştan bakım ile bütünsel yaklaşımı sayesinde takviye edici gıdanın eşleniği cilt bakım ürünü formülasyonu çalışmış. Yani ikisi bir bütün; takviye edici gıdayı aldıktan sonra kremini sürüyorsunuz; böylece ikisi birlikte çalışıyor.

Bu markanın ismi tıpkı felsefesi gibi Inside Out. Markanın kurucusu ise oldukça tanıdık bir isim olan Neslişah Alkoçlar.

İtiraf etmem gerekir ki Neslişah Hanım beni telefonla aradığında çok şaşırdım. Beklediğim bir telefon değildi. Konuşmanın başında şaşkın ve bir o kadar da heyecanlı olsam da dakikalar içerisinde konuşmayı en sevdiğim konu olan cilt bakımında keyifli bir şekilde sohbet eder şekilde buldum kendimi. O kadar samimi ve heyecanla cilt bakım vizyonundan ve bu vizyonu nasıl hayata geçirdiğinden bahsetti. Cilt bakım ürünlerin formülasyonlarının ve üretiminin Almanya’da en ince ayrıntısı atlanmadan yapıldığını; sağlıklı cildin gerçekçi yaklaşımında nutricosmeticsin önemini kendisinden dinledim.

Daha önce hiç gıda takviyesi kullanmamış biri olarak, bu takviyelerin bakım ürünleriyle kombinlenme fikrinden çok etkilendim.

Şimdi gelin içten dışa güzellik yani nutricosmetics markası olan Inside Out nasıl çalışıyor, benim elimde olan ürünlerden yola çıkarak bir bakalım.

Inside Out Everyday Cream

Su bazlı, SPF 20 içeren günlük nemlendirici jel kremin yapısını ve anında cilde verdiği parlaklığı ben çok sevdim. Uzun zamandır SPF içeren nemlendirici kullanmıyordum ve şöyle bir artısını keşfettim. Evde güneş koruyucu sürmüyorum, sadece dışarı çıkarken sürüyorum. Fakat nemlendiricinizin içerisinde güneş koruma faktörü olunca evdeyken bile, eforsuz bir şekilde güneşten korunmuş oluyorsunuz. Yaz için dışarı çıkarkan SPF 50 güneş koruyucu ile devam etmek gerekir onu da belirteyim.

Bu kremin ana özelliği ton eşitsizliğini dengelerken cildi yağlandırmadan çok iyi nemlendirmesi. Cildim lekeye meyilli ve hali hazırda lekelerim varken tam bana göre nokta atışı bir ürün oldu.

Öne çıkan içerikleri; cilt lekelerini hedef alan Galactomyces Ferment Filtrate ve Niasinamid; cildi neme doyuran ve bariyeri destekleyen Squalane, Jeju Seaweeds, Hydrolyzed Glycosaminoglycans; cildi yatıştıran ıhlamur çiçeği ekstratı, aloe vera ekstratı, aynısefa ve hatmi çiçeği; antioksidan takviyesi yapan E vitamini ve türev C vitamini.

Normalde C vitamin serumu sonrası yüksek oranda Niasinamid içeriğini cildim kolay tolere edemez fakat bu kremde öyle olmadı. Rahatlıkla altına C serum sürebildim belirtmekte fayda var.

Everyday Beauty Takviye Edici Gıda

Bu takviye yukarıda bahsettiğim Everyday Cream’in eşi. 1 şaseyi suya karıştırıp (ya da yemeklere koyup) sabah içiyorum.

Everyday Cream cildime dışarıdan leke kontrolü ve antioksidan takviyesi sağlarken, eşi takviye edici gıda da tüm bunları içeriden yapıyor. İşte böylece aynı anda cildinize hem dışarıdan hem de içeriden bakımyapmış oluyorsunuz. Şahane değil mi? 

Ben bu konsepti çok sevdim, 1. kutum bitmek üzere. Kampanya varken iki kutu daha satın aldım. Diğer ürünleri marka gönderdi bana buarada. 

İçerisinde patentli SkinAx hammaddesi yer alıyor. Fransa menşeili bu hammmadde in-vitro (laboratuvarda hücre üzerine uygulama) testinde %34 kolajen üretimini arttırmış, klinik araştırmaya göre yaşları 40 ile 70 arasında olan 35 kadında cildi %26 oranda aydınlatmış, göz torbalarını %19 oranda azaltmış ve cilt elastikiyetini %9 oranda arttırmış (Referans: https://skinax.com/?lang=en)

SkinAx’ın bileşenleri: Üzüm çekirdeği ekstresi, çinko ve kavundan elde edilmiş olan süperoksit dismutaz.

Diğer öne çıkan içerikler; Glutatyon, L-Sistein, Hyaluronik Asit, C Vitamini, Demir ve Vitamin D3. 

Çok hoş bir kokusu var, tadı ise bana çok belirgin gelmedi su ile karıştırınca. Tadı var mı, varsa ne tadı anlayamadım. Her sabah düzenli olarak alıyorum.

Eczacınıza ve/veya doktorunuza kullanmadan önce danışın.

Inside Out Collage Boost Cream

Ben bu kreme serum krem diyorum çünkü içerikleri serumlarda gördüğümüz aktif maddeler yönünden zengin. Gece kremi olarak kullanıyorum, ağır olmayan jel bir dokuya sahip. Su bazlı olduğu için karma cilt dahil her cilt tipi ile uyumlu.

Çok yoğun oranda Niasinamid içeriyor (formülde sudan sonra gelen ilk içerik), nem veren ve cildin bariyerini destekleyen içeriklerle formül devam ediyor; Glycerin, Squalane, Urea gibi. Yaşlanma karşıtı bakım sunan krem meşhur bakır peptitleri içeriyor. Bu peptitler kolajen ve elastin üretimini destekleyerek ince çizgi ve kırışıklıklar üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Öte yandan cilde antioksidan takviyesi yapmak için Kore ginsengi içeriyor ve uzun süreli nem için 5 farklı moleküler boyuttan oluşan Hyaluronik Asit matriksi içeriyor. Öte yandan içeriğindeki yüksek oranda Galactomyces Ferment Filtrate ile melanin üretimini baskılayıp lekelerin koyulaşmasının önüne geçerken, gözenek görünümünü de normalleştiriyor.

Bu kremi kullandığım akşamlarda altına serum sürmüyorüm. Aktif yönünden zengin ve yüksek oranda Niasinamid olduğu için, cildimi yormadan anti-aging bakım yapmış oluyorum.

Benim elimde yok ama Collagen Boost Cream’in eşleniği gıda takviyesi de var. Collasal ismindeki kolajen ve güçlü bir antioksidan olan Resveratrol içeriyor.

Seride diğer ürünler de var örneğin; Pure Beauty isimli takviye ve onun karşılığı olan Pure Face yüz yıkama jeli. Takviyesini kullanmadım ama jel çok başarılı. Çok hassas şekilde temizliyor, o yüzden genelde sabahları tercih ediyorum.

Markada dikkat ederseniz serum yok. Serum yerine sanki gıda takvileri ile rutini tamamlıyoruz. Kremlerin içerikleri serum kadar yoğun ama dokuları hafif.

Daha önce hiç değinmediğim, hiç denemediğim bir konsept olduğu için sizlerle paylaşmak istedim.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz 2 ek Everday Beauty gıda takviyesi dışında diğer ürünler marka hediyesi. Tarafsız görüşlerimi yazdım. İş birliği içeriği değil, konsepti anlatmaya değer gördüğüm için kendi isteğimle sizlere aktardım. Umarım sizlere faydalı olmuştur.

Sevgiler,

Ceyda Sinağ