Bilgisayarınız Sizi Yaşlandırıyor mu?

Aslında başlığı sadece bilgisayar olarak değil cep telefonları ve diğer mavi ışık yayan elektronik aletleri kapsayacak şekilde açmak lazım. Son zamanlarda güzellik ve bakım sektöründe en çok tartışılan konulardan biri ekranlardan yayılan mavi ışığın cilt üzerindeki olası olumsuz etkisi.

Peki nedir bu mavi ışık?

High energy visible (HEV) light – yani görülebilen yüksek enerjili ışık anlamına gelen, kısaltılmış hali HEV olan bu ışık türüne günün bir çok kısmında maruz kalıyoruz. Sadece gerekli olduğunda değil (işte ya da okuldayken), boş zamanlarımızda da kullandığımız cep telefonları sürekli bu ışık türüne maruz kalmamızı sağlıyor. Yani teknoloji bağımlılığımızın sağlığımız üzerindeki etkileri artık su yüzüne çıkmaya başlıyor.

Text Neck sendromundan (boynu cep telefonlarına bakmak için sürekli öne eğik tutmaktan kaynaklı boyun ve duruş sorunu) sonra HEV‘in cildimizi yaşlandırma konusu gündemi meşgul etmeye başladı.

The Guardian‘ın websitesinde yer alan haberde dermatolog ve cilt kanseri uzmanı Andrew Birnie konu hakkında şöyle diyor “HEV’in cilt kanserine neden olduğu üzerinde bir kanıt yok. 2014 yılında yapılan bir araştırma, HEV’in ciltte UVB ışınlarından daha fazla hiper-pigmentasyona sebep olduğunu gösteriyor.” Fakat Birnie, ekranlardan kaynaklanan yaşlanma teorisine katılmadığını söylüyor çünkü mavi ışık aynı zamanda güneş ışığında da mevcut.

2008 yılında IFSCC dergisinde yayımlanan bir araştırmaya* göre ise HEV ışığı, UVA ve UVB ışınlarının birlikte ciltte yarattığı reaktif oksijen türünü aynı oranda ciltte tek başına yaratmış.

Kısacası, nasıl güneşin zararlı ışınlarından (UVB ve UVA) cildimizi koruyorsak, artık HEV’den de cildimizi korumamız gerekiyor. En azından kozmetik dünyası böyle düşünüyor.

Bollove Beauty uyarıyor:

Yakında bir çok kozmetik markasından HEV korumalı ürünler görmeye hazırlıklı olun!

İşte piyasada olan cildi ekran ışınlarına karşı koruyan ürünlerden bazıları:

Murad City Skin Overnight Detox Moisturizer

city-skin-overnight-detox-moisturizer

Dr. Sebagh Supreme Day Cream

supreme-day-cream

SkinCeuticals Phloretin CF

skin-ceuticals-phloretin

 

 

Ceyda Sinağ

*L Zastrow, N Groth, F Klein, D Kockott, J Lademann, and L Ferrero, Detection and identifi­cation of free radicals generated by UV and visible light in Ex Vivo human skin, IFSCC Magazine, 11(3), 297–315 (2008)