2020’de Yeni Tanıştığım Başarılı Markalar

2020’yi geride bırakırken şöyle bir dönüp baktığımında iyi ki tanışmışım dediğim markalar var. Bunların bazıları pazara yeni giren markalar, bazıları ise yıllardır piyasada olan ama benim ilk defa denediklerim.

Bu bir sene içerisinde bir çok farklı marka ve ürün denemiş olsam da hepsinden memnun kalmadım. Sadece beğendiklerimi, ihtiyacım olsa tekrar alırım dediklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Önemli Not: Bazı markalardan birden fazla ürün denedim, sevdiğim birden fazla ürün oldu. Ama bu yazıda sevdiklerim arasından da seçim yapıp, her markadan sadece bir ürünü sizlerle paylaşıyorum.

Bilmeyenler için:

Cilt tipim: Karmadan yağlıya dönük (yazın), karmadan kuruya dönük (kışın)

Cildimin belirgin özellikleri: Genetik olarak geniş gözenekler, lekeye yatkın, çene ve yanak kısmı sivilceye müsait, göz çevresi ve alında ince çizgi belirtileri.

Yaş: 34

Şu an kendi evimde değilim, şehir dışında olduğum için tüm ürünler yanımda yok. Bu yüzden hepsini fotoğraflayamadım, görsel bütünlük olması açısından hepsinin orijinal fotoğrafını paylaşacağım. Zaten ürünleri Instagram hesabımda paylaşıyorum, oradan da takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/bollove_beauty/

Cosmed / Arındırıcı Toz Temizleyici

Cosmed bu sene tanıştığım çok başarılı bir Türk markası. Jel temizleyici ve etkisi çok başarılı saç kremini de denemiş olsam da her markadan sadece bir ürün koyacağım için bu ürünü seçtim.

Eğer cilt tipiniz benim gibi karma hem de lekeye müsait ise aydınlatıcı özellikteki temizleme ürünlerini çok seveceksiniz. Aydınlatma etkisi denilince ilk akla asitler ve enzimler geliyor. Bu nazik temizleyici tozda asit değil enzim bulunuyor. Bu toz ürünü bir miktar su ile avucunuzda karıştırıp, tozun erimesini ve köpürmesini sağlıyorsunuz. Tamamen eridikten sonra yüzünüzü yıkıyorsunuz.

Toz halindeki papaya enzimleri su ile karışınca aktive oluyor ve cildinizi temizlerken aydınlık görünmesine yardımcı oluyor.

Ürün her gün sabah ve akşam kullanıma uygun olsa da ben haftada 2-3 kere kullanmayı tercih ediyorum.

Geçen senenin favorisi Mario Badescu idi (enzim temizleme jeli). Bu sene de kullanmaya devam etsem de Cosmed’i de rutinime dahil ettim. Etkisi Mario Badescu’ya çok benzer, iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum.

Alphascience/ HA Booster Serum

Fransız markası olan Alphascience tannic asit ve glutamine içeriklerini formülde stabil hale getirebilen dünyadaki ilk marka.

Sıkça dile getiriyorum, bir formülün başarısı sadece içeriğinde ne olup olmadığı ile ilgili değildir. Formüldeki içeriklerin cildin istenilen bölgesine, herhangi bir bozulmaya uğramadan (etkisini kaybetmeden) ulaşması gerekir. Bu da formülü bir araya getiren teknolojide yatar. Bir ürünün formülünde harika içerikler bulunabilir, ama o içerikler sağlam bir teknoloji ile bir araya getirilmemişse bir işe yaramazlar. Bunu da maalesef formül okuyarak anlamak mümkün değil. Bu markanın araştırma geliştirme departmanının ne kadar başarılı olduğu ile anlaşılır.

Eğer bir marka sizinle araştırmalarını ve teknolojik imkanlarını paylaşıyorsa bu size bir fikir verir. Daha sonra da ürünü denemek gerekir. Acaba paylaşımları doğru mu diye.

Alphascience ileri teknoloji ile ürettiği, doğada bulunan güçlü içerikleri bir araya getirdiği ürünleriyle kozmetik sektöründe lüks kategoride yer alıyor.

Ben HA Booster serumunu denedim. Bu bir hyalüronik asit (HA) serumu. İçeriğinde %0.5 oranda büyük ve küçük moleküler boyutta saf hyalüronik asit yer alıyor. Ayrıca %5 oranda cilt yaşlanmasının önüne geçen organik silisyum (HA asidi cildin istenilen bölgesine taşıyor) ve HA karışımı, %1.5 oranda güçlü bir antioksidan olan bitkisel taurin ve sevdiğim humektanlardan gliserin içeriyor. Koruyucu olarak sitrik asit kullanmışlar. İçerik zenginliği ile anlaşılacağı üzere sadece bir nem serumu değil, anti-aging etkisi de bulunuyor.

Benim şu ana kadar kullandığım en hafif ve en ince yapılı HA serumu.

Bildiğiniz üzere HA yapışkan bir maddedir ve genelde bu serumların yapısı ağdalı olur. Bu serum ise su kıvamında, akışkan ve hızla emiliyor. Ayrıca şu ana kadar gördüğüm en şeffaf yapıda olan bir HA serum. Bu serum cildimi nemlendirse de ardından bir nemlendirici istiyor. Zaten HA molekülü cilde hapsolan bir molekül değil, çok yağlı bir cildiniz yoksa onu oklüzif içeren bir nemlendirici ile cilde hapsetmeniz gerekir. Bu kural neredeyse her HA serumu için geçerli. Bu durum bence Alphascience için de aynı. Nemlendiriciniz daha uzun süreli ve yoğun nem vermesini sağlıyor. İster nemlendiriciden önce, isterseniz nemlendiricinizin içine damlatıp kullanabilirsiniz.

Eğer cilt bakım rutininizde C vitamini, A vitamini, B3 vitamini ve diğer önemli antioksidanlar yer almıyorsa, bu serumla cildinize hem antioksidan takviyesi yapabilir hem de nem verebilirsiniz.

Yani rutine ayrı bir antioksidan serum eklemeye gerek yok. Bu çok işlevsel bir serum. Örneğin Temizlik – serum – nemlendirici – güneş koruyucu olarak bir sabah rutini oluşturabilirsiniz. Akşam rutininde ise güneş koruyucuyu çıkarıp aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Amaç fazla ürün kullanmak değil, az ve etkili ürün kullanmak.

Hem sabah, hem akşam kullanıma uygun. Kalitesinden, etkisinden ve çok yönlülüğünden çok memnun kaldım. Uygun ürünlerle 6-7 basamaklı bir rutin oluşturmak yerine lüks kategoride etkin ürünlerle az basamak oluşturmayı seviyorum. İyi ki bu marka ve bu ürünle tanışmışım diyorum.

Ürün bilgisi için buraya tıklayabilirsiniz.

Rovectin / Lotuslu Besleyici Krem

Rovectin markası ciltlerinde hassasiyet yaşayan ve her ürünü kullanamayanları da çemberin içine almayı hedefliyor. Yani hassas ciltler dahil herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bir marka ve tüm ürünleri bu felsefeden yola çıkılarak formüle ediliyor.

Bu markanın cilt bariyerine zarar vermeyen temizleyicisini de çok beğendim. Cildi kurutmadan çok güzel temizledi fakat her markadan bir ürün seçtiğim için bu yazıda nemlendiriciye yer vereceğim. Bu temizleyici hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayarak sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2019 favorilerim yazımı hatırlayanlar bilir, nemlendirici kısmını boş bırakmıştım. ‘İşte bu en sevdiğim nemlendirici’ diyebileceğim bir ürün bulamamıştım. Bu sene bu kategoriyi doldurduğum için mutluyum.

Nemlendirici seçmekte zorlanıyorum çünkü gözenek tıkayabiliyor, sivilce yapabiliyor ya da nemi çok fazla veya yetersiz gelebiliyor. Hep çekinerek nemlendirici sürerdim. Bu kremle bu kısıtım ortadan kalktı. Gönül rahatlığı ile istediğim miktarda sürebiliyorum.

Gözenek tıkamadı, sivilce yapmadı ve nemlendirmesi çok ayarında geldi.

İçeriğinden bahsetmek gerekirse cilde hem nem veren, hem de hassasiyeti azaltan içerikler yanı sıra antioksidan özelliği de bulunuyor. Cilt bariyerinin fonksiyonu için faydalı Niacinamide, cildi nemlendiren ve antioksidan özelliği bulunan Hyroxyacetophenone ve tatlı badem yağı bulunuyor. Karma, normal ve hassas ciltler sever diye tahmin ediyorum.

Matlaştırma özelliği olmadığı için yağlı ciltlerin yağını çok iyi dengelemeyebilir ama akşam kremi olarak kullanılabilir. Sizlerle yeni ürün deneyimleri paylaşıyor olmasam bu kremle devam ederdim.

Ürün hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

The Purest Solutions / Hyaluronik Asit %2 + B5 Serum

Bu sene piyasaya çıkan başarılı bir Türk markası olan The Purest Solutions markasını ben de denedim. Serideki ürünlerin hepsine sahip olsamda aralarından sadece ikisini deneme fırsatım oldu. Çünkü ürünleri cildimde uzun süre denemeyi tercih ediyorum, durum böyle olunca da çok fazla ürün deneyememiş oluyorum. Olsun, az olsun ama kaliteli içerik olsun!

The Purest Solutions markasının denediğim ve beğendiğim diğer ürünü, sebum üretimini kontrol altına alan Niacinamide ve Zinc PCA içeren serumuydu. Fakat HA serumunu daha çok beğenince bu yazıda ona yer vermeye karar verdim.

Bu sene benim için Hyaluronik asit (HA) senesi oldu, tam 3 farklı HA serumu denedim. İkisi bu yazıda, diğerini daha önceden kullanmış olduğum marka olduğu için başka yazıda paylaşacağım. HA içeriğini artık neredeyse her üründe görmeye başladığımız için, HA içeren ürün kullanmamak neredeyse imkansız oldu. Elimizi neye atsak içinde HA gördük bu sene. Ama bazı ürünler diğerlerinden ayrıştı.

The Purest Solutions Hyaluronik Asit serum cildi neme ihtiyaç duyan ve cildini onarmak isteyenlerin tercih edebileceği bir serum.

Farklı moleküler boyutlarda bulunan HA ve cilt bariyerini onaran B5 vitamini, emilimi sağlayan kırmızı yosun özünün yanı sıra formülde nem çeken diğer humektanlar da yer alıyor.

The Purest Solutions markası isim ve tasarım benzerliği nedeni ile The Ordinary markası ile çok kıyaslandı. The Ordinary markasının da biliyorsunuz HA serumu var ve onu da geçmişte kullandım. İkisini kıyaslamak gerekirse kesinlikle The Purest Solutions’ı seçerim, bana The Ordinary’nin emilimi zor geldi.

Bu serumun yapısı hafif ağdalı ve yapışkan, ne çok akışkan ne de çok yoğun, tam ikisinin ortası. Her HA serumda olduğu gibi mutlaka nemli cilde sürüyorum (termal su sıktıktan hemen sonra), serumun cildiniz tarafından emilmesi için bir kaç dakika bekleyin. O hafif yapışkanlık hissinin ortadan tamamen kaybolduğunu ve geride pürüzsüz bir his bıraktığını göreceksiniz. Hemen ardından nemlendiricimi uygulayarak bakımıma devam ettim.

Beğendiğim ve nemlendirme etkisini hissettiğim bir serum oldu. Ürün hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Nuxe / Enerji Verici Göz Bakımı

Ünlü Fransız markası Nuxe ile bu sene tanışma fırsatım oldu. Gül özlü yüz mistini de çok sevdim ama en beğendiğim göz kremi olduğu için şimdi size bundan bahsedeceğim.

Nuxe’un organik serisinden bu göz bakım kremi göz çevresine hem yoğun nem veriyor hem de antioksidan takviyesi yapıyor. Yaş 34 olunca göz çevresi kremlerinde daha yoğun bir yapı ve besleyici vitaminler arar oldum.

E vitamini ve karabuğday özü hem nem veriyor hem de cildi oksidasyondan koruyor. Ürün koyu halkalara iyi geldiğini söylese de benim koyu halka problemim olmadığı için o anlamda etkisinden size bahsedemeyeceğim. Fakat koyu halkalara iyi geldiğini söyleyen ürün arıyorsanız koyu halkalarınızın sebebini iyi bilin. Eğer genetik faktörlerden ötürü koyu halkalara sahipseniz bunu kozmetik ürünlerle çözemezsiniz. Fakat sonrada oluşan koyu halkalarınız varsa kozmetik ürünler bir miktar bu konuda size yardımcı olur.

Kremin yapısı yoğun ama emildikten sonra bir ağırlık bırakmıyor. Göz çevresine hafif aydınlık bir görünüm veriyor, sanki bir tona yakın aydınlatıyor. Sabah akşam anti-aging bakım olarak kullandım ve şu an kullanmaya da devam ediyorum.

Aromatica / %95 Aloe Vera Jel

Sonunda ben de cilt bakımında aloe vera jel kullanan gruba dahil oldum. Bu adımı bu alanda en başarılı marka Aromatica ile atmak ise, bundan sonra tamam bu şekilde devam ediyorum dememi sağladı.

Aloe vera yatıştırıcı özelliği ile bilinen bir içerik, zaten jel formunda olması serinlik hissi de sağladığı için cilt kızarıklıklarını yatıştırmada çok başarılı oluyor. Cildimin reaksiyon verip kızardığı bir kaç anımda cildimi hemen yıkadım ve ardından bu jeli sürdüm. Kızarıklıklar gitti ve cildimdeki o sıcaklık ve hafif yanma etkisi sona erdi. Bence özellikle yaza uygun bir ürün. Güneş sonrası cilde hassasiyeti azaltması için sürülebilir.

Ayrıca yağlı bir cildiniz varsa ve nemlendiriciniz sebum üretimini baskılama özelliğine sahip değilse, nemlendiricen hemen önce sürebilirsiniz.

Bu jeli kullandığınız süre boyunca, sebum dengesi sağlandığı için gözenek görünümünüzün de azaldığını fark edeceksiniz.

Cilt bakım rutininde esanstan sonra nemlendiricen önce kullanabilirsiniz. Eğer cildiniz çok yağlı değilse nemlendirici adımını atlamayın, cildi kurutabilir.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Skin&Lab / Barrierderm Fiziksel Güneş Koruyucu SPF 50+

Fiziksel güneş koruyucuları seviyorum diyerek söze başlamak istiyorum; hassas ciltler dahil bir çok cilt tipi için uygun. Sadece kimyasal güneş koruyuculara göre hafif beyazlık bıraktıkları için koyu tenler belki tercih etmekte zorlanabilirler.

Skin&Lab Barrierderm fiziksel güneş koruyucu UV filtresi olarak Nano olmayan Titanyum Dioksit ve Çinko Oksit içeriyor. Yapısı su gibi akışkan, ciltte kolay dağılıyor ve hızlı bir şekilde emiliyor.

Ayrıca cilde nem veriyor ama cildi parlatmıyor. Cildimin yağlıya dönük olduğu yazın kullandım ve cildime nem vermesine rağmen parlama yapmaması beni çok şaşırttı. Sevdiğim ve stokta kalmaz diye yedeklediğim bir ürün oldu.

Skin&Lab’ın nemlendiricisi ve temizleyicisini de uzun süre severek kullandım, ama en çok hoşuma giden güneş koruyucu olduğu için burada ona yer verdim.

Ürün hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Soltis / Organik Sertifikalı Mineral Güneş Koruyucu

Sevdiğim bir diğer güneş koruyucu marka Soltis oldu. Ürünler organik sertifikalı, güneş koruyucu 6. aydan itibaren bebeklerin de kullanabileceği mineral filtrelerden oluşuyor. Cildimde ağırlık yapmaması ve gözenek tıkamaması ile sevdiğim bir güneş koruyucu oldu. Kışın asit kullanırken kullandım ve cildimi iyi bir şekilde güneşten koruduğunu gözlemledim.

Fakat bu ürünü yazın UV ışınlarının en yoğun olduğu dönemde kullanmadığım için burada kısaca bahsetmek istedim, yazın da kullandıktan sonra tekrar detaylı görüşlerimi paylaşacağım.

Ürün hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Umarım bu blog yazısı sizler için faydalı olmuştur. Her zamanki gibi sponsorlu bir yazı değil, tamamen kendi görüşlerimi tarafsız bir şekilde sizlerle paylaştım. Çünkü en kıymetlisi bu!

Not: Bu yazıda yer alan tüm ürünler firma hediyesidir. Sadece deneyip, memnun kaldıklarıma yer verdim.

Herkese sağlıklı ve mutlu bir yıl dilerim.

Sevgiler,

Ceyda Sinağ