Hindistan Cevizi Yağı Cildiniz İçin Mucize mi? Yoksa Bu Koca Bir Yalan mı?

Son yıllarda en gözde doğal yağlardan biri de şüphesiz, hindistan cevizi yağı. Yemeklerde kullanılmasının yanı sıra güzellik dünyasını da etkisi altına aldı! Güzellik ve bakım ile ilgili doğal çözümler aradığınızda karşınıza çıkan ilk öneri genelde hindistan cevizi yağı oluyor.

Saç bakımı, cilt bakımı hatta tıraş köpüğü yerine kullandığını söyleyenler bile var. Peki gerçekte de öyle mi?

Yani konu bakım olunca hindistan cevizi yağı her derde deva mı gerçekten?

Saç Bakımı

Eğer çok yıpranmış hatta kimyasal işlemden ötürü yanmış saçlarınız varsa maalesef çözümü hindistan cevizi yağında değil ilk olarak kuaförde arayın. Saçlarınızı kestirmek ve böylece yıpranmış kısımlarından kurtulmak en akıllıca çözüm olacaktır.

Daha sonrasında bakım için hindistan cevizi yağını deneyebilirsiniz. Banyo öncesi saçlarınıza sürebilir ve bir süre banyo bonesi takarak bekleyebilir ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Cilt Bakımı

Normal cilt tipiniz varsa;

Hindistan cevizi yağı cildinizi nemlemdirmek için doğal bir çözüm sunabilir size. Ufak bir miktar cildinize uygulayabilirsiniz. Miktarı fazla kaçırmamaya özen gösterin çünkü bu sefer cildiniz fazlaca parlayabilir ve yağlı görünebilir.

Eğer sivilce sorununuz varsa;

Hindistin cevizi yağını nemlendirici olarak kullanmak problemlerinizi daha da kötüleştirebilir fakat hindistan cevizi yağını cilt temizliğinde kullanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin akşam makyajınızı temizlerken kullabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı içeriğindeki laurik asit sayesinde antimikrobiyal, mantar önleyici ve anti enflamatuar özelliğe sahip. Bir pamuğa sürerek cildinizi temizleyebilir ve eğer sonuçtan memnun kalırsanız bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Karma ve yağlı cilt tipiniz varsa;

Hindistan cevizi yağını nemlendirici olarak kullanmak denemeniz gereken son seçenek olmalı!

Hindistan cevizi yağı comedogenic’tir, yani gözeneklerinizi tıkar.

Bu yüzden hindistan cevizi yağını nemlendirici olarak kullanmaya başladığınızda zaten belirgin olan gözeneklerinizin daha da belirgin olduğunu ve tıkandığını göreceksiniz. Bu yüzden nemlendirici olarak kullanmaktan uzak durun.

Bunun yerine makyajınızı temizlemek için kullanabilirsiniz.

Unutmayın, her doğal ürün siz de mucizeler yaratacak diye bir kaide yok. Cilt tipinize ve cildinizin o anki durumuna göre ürün seçmelisiniz.

Ceyda Sinağ