Amerikan Ulusal Sağlıklı Cilt Ayı: Kasım

Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayını “Ulusal Sağlıklı Cilt Ayı” (National Healthy Skin Month) ilan etti.

Kasım ayı sağlıklı cildin önemine dikkat çekmek için seçilmiş özel bir ay. Cilt en çok da kışın özel bir bakıma ihtiyaç duyuyor; havaların soğuması, ortamdaki nemin azalması cilt kuruluğuna bu da özellikle stresle tetiklendiğinde bir çok farklı cilt probleminin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bollove Beauty‘de cilt bakımı haberlerinin yanı sıra “Temel Cilt Bakımı” ndan bahsetmeyi çok istiyordum. İşe önce cildimizi tanıyarak başlayıp, kullandığımız ürünleri anlamaya kadar temel konulara yer vermeyi planlıyordum ki Kasım ayının Amerika’da böyle bir konuda bilinçlenme ayı seçilmesi beni çok mutlu etti, ben de Kasım ayı süresince sağlıklı ve güzel bir cilt için neler yapabileceğinize değineceğim yazılar yazacağım.

Konumuza dönecek olursak AAD’nin sağlıklı bir cilt için bilinçlenme amaçlı bu özel aya dair paylaştıklarını ben de sizlerle paylaşacağım.

Sağlıklı bir cilt için aşağıdaki maddelere dikkat etmeli;

Güneşe Karşı Cildi Koruma

photo-1478070531059-3db579c041d5Sadece yaz aylarında değil tüm sene boyunca güneş koruma faktörlü (GKF – SPF) bir krem kullanmayı tercih etmelisiniz. Yazın daha yüksek koruma faktörü gerekliyken kışın daha hafif nemlendiricileri (SPF 15-30) tercih edebilirsiniz. Tabi eğer kayak tutkunuysanız tıpkı yazın olduğu gibi güneş sizi etkileyeceği için SPF 50’i tercih edebilirsiniz. Bu SPF ne demek bilmiyorum ya da tam anlamıyorum diyorsanız bu linkte tıklayarak SPF ve güneş kremlerini ele aldığım yazımı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

photo-1475332363216-323c9b7f1e81Omega 3 yönünden zengin yiyecekleri (Somon, ceviz, keten tohumu vb.) tüketmeye ve C vitaminini taze sebze ve meyvelerden almaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca B vitamini ve tahılları gıdaları da beslenme düzeninize dahil etmeyi unutmayın.

Nemlendirmeyi Atlamayın

photo-1471528388329-33224d470a02Cildinizi kurutmayan bir temizleme ürünü ile cildinizi temizlemeli ve hem sabah hem de gerekiyorsa akşam nemlendirici sürerek cilt bariyerinizi güçlendirmeli ve cilde gerek duyduğu nemi sağlamalısınız.

Cildin üst katmanı yani epidermis sağlıklı bir cilt için dış faktörlere karşı koruma sağlar, tıpkı bir bariyer gibi.

Cilt bariyeriniz ne kadar sağlam olursa cilt o kadar dış faktörlerden korunmuş olur. Bunun için özellikle kış aylarında alkol içeren cilt temizleyicilerinden ya da toniklerden uzak durmaya özen gösteriyorum.

Dudaklarınızı unutmayın!

photo-1416615267350-a82c5a347dbfÖzellikle kış aylarında kuruyan dudaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Dudağımıza sürdüğümüz rujları ve bakım ürünlerini maalesef ister istemez yuttuğumuz için toksik olanlardan özellikle kaçının. Benim tercihim Natural Product Association tarafından sertifikalı doğal dudak nemlendiricisi Burt’s Bees. (Ayrıca Amerika’nın 1 numaralı doğal dudak bakımı kendisi)

Stresi Kontrol Altına Almaya Çalışın

photo-1428790031246-698d71b6fe3fTamamen stresi hayatımızdan atmak mümkün olmasa da stresle başa çıkabilme yollarını deneyebilirsiniz. Spor bunun en güzel çözümü. Yarım saatlik bir yürüyüş bile mutluluk hormonu salgılamanıza neden oluyor. Egzersizi nasıl hayatıma dahil edebilirim diyorsanız Sporfit programını hazırlayan ve sunan Muzaffer Alemdar ile gerçekleştiriğimiz söyleşiyi bu linkte tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yoga, arkadaşlarınızla vakit geçirmek, kitap okumak ya da sizi ne mutlu ediyorsa onu gerçekleştirmeye vakit ayırın. Stres ciltte başta sivilce ve döküntü olmak üzere bir çok cilt sorununa yol açıyor.

Yeteri Kadar Uyku

photo-1466618786657-4df462be674e.jpg7-8 saat düzenli bir uyku güzel ve sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı. Düzenli olarak yastık kılıflarınızı değiştirmeye ve pamuk gibi cildinizin nefes almasını sağlayacak kumaşları kullanmaya özen gösterin.

Yazının başında belirttiğim gibi “Sağlıklı Cilt Ayı” kapsamında Kasım ayı boyunca cildinizin sağlık ve güzelliği için bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Kullandığım ürünler ve tavsiyler için Bollove Beauty Facebook ve Instagram sayfasın takip etmeyi unutmayın!

Ceyda Sinağ