Cambridge Ünivetsitesi’nden “Gençleştiren Çikolata” Keşfi!

Evet sonunda hayalini kurduğumuz çikolatayı yapmayı başardılar!

The Telegraph‘in haberine göre Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanları anti-aging etkili çikolata geliştirdiklerini açıkladılar. Buna göre bu çikolatadan 7.5 gr yediğinizde cildinizin yapısında gözle görünür sonuçlar elde ediliyor ve 50 yaşındaki birinin cilt yapısı 30 yaşındaki birinin cilt yapısına benzerlik göstermeye başlıyor.

İngilizcede buna “too good to be true” yani “gerçek olamayacak kadar iyi” derler.

En azından bendeki ilk izlenim bu oldu. Araştırmanın detaylarıysa şaşırtmaya devam ediyor;

Bu özel çikolatanın sadece 7.5 gramında Alaska somon balığında olan “astaxanthin” isimli antioksidan maddesi bulunuyor.

Ayrıca yine 7.5 gramında, 100 gram bitter çikolatadaki serbest radikallerle savaşan kakao polifenoline eşit seviyede antioksidanlar bulunuyor. Bu çikolatayı yaratanlar 50-60 yaşındaki birinin cildinin alt yapısının 20-30 yaşındaki haline dönüşebileceğini söylüyorlar.

4 hafta boyunca her gün bu anti-aging etkili çikolatadan yiyen kişilerin kanlarında daha az enflamasyon görülürken, cilt dokusuna da daha fazla kan akışı sağlandığı gözlemlenmiş.

İsmi “Esthechoc” olan bu mucizevi çikolataya, The Telegraph‘ın haberinde belirttiği üzere, şüpheyle yaklaşan sağlık uzmanları da bulunuyor. Bu uzmanlara göre bu kadar iddialı etkiler için daha sağlam veriler ortaya koyan klinik deneylere ihtiyaç var.

Haberin aslını bu linkte tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu ürün Türkiye’de satışa çıkarsa ya da kısmet olur da satıldığı ülkeye gidersem hemen denemek isteyeceğimden hiç şüphe yok! Ya siz?

Bilinçli tüketicinin kozmetik rehberi Bollove Beauty‘i Facebook ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın! Gerçek güzellik haberlerinden habersiz kalmayın.

Ceyda Sinağ