Bizim Ürünlerimizde Kimyasal İçerik Yok: YALAN!

Kozmetik alışverişine çıktığımda çok sık rastladığım bir söylem bu “Bizim ürünlerimiz tamamen doğal, hiç bir kimyasal yok.” Fakat bu cümle doğru bir cümle değil.

Bu konu hakkındaki Youtube videomu sizlerle paylaşıyorum.

Neden?

Çünkü çevrenizde gördüğünüz her şey kimyasallardan oluşuyor da ondan. Yani “Bizim ürünümüzde kimyasal yok” demek bizim bir ürünümüz yok demek.

Evrendeki her maddedin kimyada bir karşılığı vardır.

En doğalından suyu örnek alalım. Su doğal mıdır? Doğaldır. Peki su kimyasal mıdır? Evet kimyasaldır çünkü aslında su dediğimiz şey H2O’dur yani 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşan moleküllerdir.

Dolayısıyla ürünlerde kimyasal içerik olmaması tabiri son derece yanlış bir ifadedir. İçerikler kimyasal ve doğal olmak üzere ikiye ayrılmazlar, içerikler; sentetik ve doğal olarak ikiye ayrılırlar.

Doğal içerikler de, sentetik içerikler de kimyasaldır.

Doğal İçerik

Kaynağı doğadan gelen içeriklerdir. Kozmetikde sıkça kullanılan bazı doğal içerikler shea yağı, hindistancevizi yağı, lavanta vb. Tabi içeriğin doğal olması için tek şart doğada bulunması değildir. Doğada bulunan içerikler arındırma işleminden geçerler.

Burada önemli olan arındırma işlenminden geçtikten sonra maddedin doğallığını kaybetmemesidir.

Örneğin sodium lauryl sulfate (SLS) maddesinin kaynağı doğadan olsa da o kadar fazla kimyasal işlemden geçirilmiştir ki artık doğallığı kalmamıştır.

Sentetik İçerik

Laboratuarda üretilen ya da yukarıda bahsettiğimiz gibi doğal içeriklerin fazlaca işlenmesi sonucu ortaya çıkan maddelerdir.

Genelde ürün etkiketine bakıp da ismini dahi okuyamadığımız o içerikler sentetik içeriklerdir.

Ürünler Tamamen Doğal Olabilir mi?

Evet olabilir.

Örneğin Burt’s Bees ve Yes To Carrots markaları ürünlerinin üzerlerinde ne kadar doğal olduklarını yazarlar. Bu markaların bazı ürünleri tamamen doğaldır ve Doğal Ürünler Birliği gibi tanınmış kuruluşların sertifikalarına sahiptirler.

Fakat bu ürünlerin tamamen doğal olması onları yiyebileceğimiz anlamına kesinlikle gelmez. (İster inanın, ister inanmayın sıkça sorulan sorularından biri bu) Kimyasal işlemden geçen ve ph’ı onları yememiz için değil cildimize sürmemiz için ayarlanan ürünleri doğal da olsalar yiyemeyiz.

Peki Doğal İçerik mi Tercih Etmeliyiz Yoksa Sentetik İçerik mi?

Bu sorunun cevabı tamamen size ait.

Bir ürünün doğal olması onun cildimiz için daha faydalı olduğu anlamına gelmez.

Hatta meyve ve sebzelerin üzerlerinde bulunan kimyasalların kanser ile ilişkilendirildiği Amerika’nın bazı hükumet sitelerinde yer almaktadır. (Ref. Milady Skin Care and Cosmetics Dictionary, M. Varina Michalun, Joseph C.Dinardo)

Dolayısıyla doğal mı ürün kullanmalıyız yoksa sentetik içeriklerden oluşan ürünleri mi kullanmalıyız bu tamamen sizin kişisel tercihinizdir, yaşam stilinizle alakalıdır.

Unutmayın, sentetik olsun ya da doğal olsun, bir içeriği tehlikeli yapan şey bana göre kullanım dozu ve sıklığıdır. Günde 20 litre su içerseniz, su bile sizi zehirler. Dolayısıyla burada önemli olan dozajdır.

Benim kişisel tercihim sadece ama sadece ihtiyacım olan ürünleri kullanmak.

Hiç bir zaman dolabımda şu kadar fazla ürün var diye sevinmedim.

Tam tersi ne kadar az ürün kullanıyorsam o kadar mutlu oluyorum. Doğal mı sentetik mi konusunda ise vücut kremleri için doğal olanları (sertifikalı) el ve yüz içinse sentetik içeriklere sahip ürünleri tercih ediyorum.

Bir ürünün doğal olduğunu nasıl anlarız? sorusunun cevabını da ayrı bir yazıda kaleme alacağım.

Bilinçli tüketicinin kozmetik rehberi Bollove Beauty‘i Facebook ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın! Gerçek güzellik haberlerinden habersiz kalmayın.

Ceyda Sinağ