Yılbaşı Akşamına Cilt Bakımı Hazırlık Rehberi

Size yılbaşı akşamı için uygulayabileceğiniz harika makyaj önerileri vermek isterdim ama önce keşke birazcık makyajdan anlayabilseydim 🙂 Ama yine de yılbaşı makyajınız nasıl olursa olsun makyajın güzel bir ciltte çok daha güzel duracağından şüphem yok.

İşte bu yüzden size yılbaşı akşamına cildinizi nasıl hazırlayacağınızı anlatacağım.

1.Cilt Bakımına Cumartesi Değil Cuma’dan Başlayın!

Malum bu sene yılbaşı Cumartesi’ye denk geliyor – sizinle aynı fikirdeyim; bu pek de sevimli bir durum değil çünkü ortada ekstra bir tatil durumu yok, haftasonundan pay çalıyor – fakat cildinizi o özel geceye Cuma akşamından hazırlamanızı tavsiye ederim. Çünkü eğer cilt bakımı sırasında bir aksilikle karşılaşırsanız – cildinizin reaksiyon gösterip kızarması gibi – bu durumu telafi edecek zamanınız olmuş olur. Güzel bir gece uykusu bunun en iyi ilacı olacaktır. Aksi halde yılbaşı yemeğine gitmeden önce cildinizde bir reaksiyonla karşılaştığınızı bir düşünsenize!

2. Hiç Denemediğiniz Bir Ürünü Kullanmak İçin En Yanlış Gün

Birinci madde tamam hazırlıklara Cuma’dan başladınız diyelim kötü bir durumla karşılaşmamak için riskinizi azaltacak bir önerim daha var! Genelde eğer bir ürünü ilk defa deniyorsanız, eğer alerjik bir yapınız yoksa, bir sorunla karşılaşmazsınız. Ama yine de böyle önemli gün hazırlıklarında siz siz olun bilmediğiniz ürünleri denemekten özellikle de peeling ürünlerini, kaçının! Yeni bir ürüne cildinizin nasıl tepki vereceğini kestirmek her zaman zordur. Cildinizin ürüne gösterebileceği alerjinin boyutu büyük olabilir ve cildin görünümünü düzeltmek haftalar alabilir. Bu yüzden her zaman kullandığınız ürünleri tercih ederek cildinize bakım yapın. Bugüne mahsus yeniliklerden uzak durun.

3. Sırasıyla Bakım Adımları

Öncelikle cildinizi temizleyerek işe başlayın. Eğer makyaj varsa yüzünüzde ilk önce makyajınızı temizleyin, ardından kalıntılardan kurtulmak için yüzünüzü yüz temizleme ürününüzle yıkayın. Toniğinizi uygulayın.  Ardından cildinize her zaman kullandığınız peelinginizi uygularak ölü cilt hücrelerinden kurtulun. Şimdi sıra cilt sorununuza yönelik maske uygulamasında. Siyah noktalarınızdan şikayetçiyseniz kil maskesi ya da salisilik asit içeren maskenizi uygulayın, eğer cildiniz nemsiz ise nem maskesini tercih edin.

Eğer cildinizde leke sorununuz var ise ve buna yönelik bir maske uygulayacaksanız öncesinde peeling yapmanızı tavsiye etmem.

Çünkü cilt lekelerine karşı olan maskeler genelde cildi soyucu özelliktedir. Siz zaten peeling ile cildinizi soyduğunuza göre bir de üzerine bu tarz maske yapmak suratınızın pancar kırmızısına dönmesine ve yanmasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle C vitamini içeren maskeler öncesi peeling kullanmayı kendi cildimde uygun görmüyorum size de tavsiye etmem. Maske sonrası eğer nem maskesi uygulamadıysanız cildinize kreminizi sürerek bakım ritüelinizi sonlandırabilirsiniz.

4. Yediklerinize Dikkat Edin

Cuma akşamı yemeklerde tuzu fazla kaçırmak ya da yüksek oranda tuz içeren – turşu vb. – gibi yiyecekleri tüketmek Cumartesi sabahına şiş gözlerle uyanmanıza neden olabilir aman dikkat!

5. Cumartesi Günü

Cildiniz artık yeni yıla hazır! Ölü deriden arınmış, gözeneklerdeki siyah noktalardan kurtulmuş cildiniz uyguladığınız fondoten, bb krem ya da pudrayı kusursuz gösterecek. Benim tercihim yine de bu kapatıcı ürünleri uygulamadan önce primer sürmek.

Eğer son gün cildinize hoşunuza gitmeyen durumla karşılaşırsanız yapabileceğiniz ufak çözümler mevcut.

Şiş Gözler: Direkt buz küplerini göz altlarınıza uygulamak yerine buz dolabındaki şişeyi hafifçe göz altlarınıza dokundurabilirsiniz. Buz kadar cildi tahriş etmeyecektir.

Sivilce: Durup durup tam da yılbaşı sabahı çıkan sivilceler hepimizin düşmanı. Fakat sivilcenin şişliğini ve kızarıklığını indirmenin bir yolu var! Bir çay kaşığı mayayı sulandırıp ufak bir miktar sivilcenin üzerine sürüp bir 10 dk kadar bekleyin ardından durulayın. Ta ta tam! O kızarıklık ve şişlik artık yok! Fakat asla ama asla bu formülü tüm yüzünüze uygulamayın aksi halde cildinizi kurutabilir ve pul pul dökülmesine neden olabilirsiniz. Bu da yılbaşı gecesinde kesinlikle istemeyeceğiniz bir durum, eminim!

Hepinize sağlıklı, mutlu ve güzel bir yıl diliyorum!

Ceyda Sinağ