Nasıl Yaşlanıyoruz? İşin Uzmanı Yanıtlıyor!

Bollove Beauty okuyucuları sizler için harika bir röportaj gerçekleştirdim! Biliyorsunuz Bollove Beauty‘de her bir yazı bilimsel bir araştırmaya dayanıyor sonuçta amaç bilinçli tüketici olma yolunda emin adımlarla ilerlemek.

Bu kapsamda James Spurgeon ile görüştüm. James kendi websitesinden, Instagram ve Facebook hesabından hem kendi araştırmalarına yer veriyor hem de sektördeki gelişmeleri takip ediyor. Bize anlatacak çok şeyi var!

Röportajın ilk bölümü aşağıda. Yaşlanma üzerine konuştuk. İkinci bölümü de çok yakında gelecek.

İkinci bölümde detokstan ve James’in bize vereceği kendi kozmetik tarifinden bahsedeceğiz, beklemede kalın.

CS: Bize biraz kendinden bahseder misin James? Nerede yaşıyorsun, eğitim ve ilgi alanların neler?

Could you talk about yourself? – Where are you from, your education, your interests etc.

JS: Ben James Spurgeon. Amerika Birleşik Devletleri, Missouri eyaletinde yaşıyorum. Üniversitede biyoloji ve biyokimya okudum, şimdi de tıp okuyorum. Çok fazla ilgi alanım var! Kanser, yaşlanma, obezite ve otoimmün bozukluklar üzerinde araştırmalar gerçekleştiriyorum.

I’m James Spurgeon and I’m from the United States, specifically the state of Missouri. I studied biology and biochemistry in college and am now in medical school. I have many interests! I do a lot of research on the causes of cancer, aging, autism, obesity and autoimmune diseases.

vb_v6w1nmea-pineapples

CS: Bize web siteden bahseder misin? Kimlere hitap ediyorsun?

What is your web-site about? Who is your audience?

JS: Websitem henüz tamamlanmış değil, hala gelişme aşamasında. İnsanları sağlık konusunda eğitmek üzerine tasarlandı – hem cilt sağlığı hem de ruhsal sağlık açısından. Websitemdeki her bilgi medikal yayınlardaki kanıtlara dayanıyor. Ayrıca kendim için yaptığım bir kaç basit tarif de paylaştım.

Son olarak iş arkadaşım Dr. Angie Sadeghi ile birlikte yazdığım genç bir cilde kavuşmamızı sağlayan 5 besin hakkında bir yazım var. Okumak isterseniz linki; http://jamesspurgeon.com/5-foods-shown-to-be-anti-aging/ 

Hedef kitlem nasıl daha iyi görünebilirim ve nasıl kendimi daha iyi hissedebilirim sorularının cevaplarını arayan kişiler. Kimileri buna biyolojiyi kandırma diyor.

My website is still in development, but it’s designed to educate people on how to optimize their health—whether it’s skin health or mental health. Everything on there is based on evidence from the medical journals.  I’ve also added a few easy recipes that I make for myself.  I recently added an article about 5 foods that are shown to give us younger skin that I wrote with a colleague, Dr. Angie Sadeghi – http://jamesspurgeon.com/5-foods-shown-to-be-anti-aging/

My typical audience are people who want to know how they can look and feel their best. Some call this “biohacking”.

ma7vylq_9ao-matthew-kane

CS: Bilimsel açıdan bakıldığında sağlıklı bir cilde kavuşmak için neleri bilmemiz gerekiyor? Nasıl sağlıklı bir cilde kavuşabiliriz?

What do we need to know about healthy skin from scientific perspective? How can we achieve healthy skin?

JS: Farkında olmamız gereken en temel bilgi sağlıklı cildin içten dışa bir yansıma olduğudur. Tabiki dışarıdan uygulanan cildimizi iyileştiren bakımlar da mevcut örneğin; microneedling – iğneleme tekniği, hyaluronik asit içeren kremler, kök hücre terapisi gibi. Fakat, sağlıksız bir hayat tarzınız varsa dışarıdan uyguladığınız bu bakımlar sizde çok da fazla bir iyileşme sağlamakyacaktır.

The major concept to be aware of is that healthy skin primarily comes from the inside out. Sure, there are topical treatments that can give some skin improvement, such as microneedling, hyaluronic acid cream, stem cell therapy etc.  However, if you’re living an unhealthy lifestyle, the topical treatments aren’t going to get you very far.

uwbrs-qrmho-veeterzy

CS: Cildi ne yaşlandırır? Bunu engellemek – ya da geciktirmek diyelim – için ne yapabiliriz?

What ages the skin? And what can we do about it?

JS: Cilt yaşlanması karmaşık ve bir çok nedeni olan bir süreç.

Eğer cildi yaşlandıran tek bir nedeni düşünmemi isteseydin enflamasyon derdim.

Enflamasyona neden olan faktörler işlenmiş şekeri yüksek olan beslenme tarzları, kızartılmış besinler, enfeksiyonlar, stres ve kalitesiz uyku. Cilt yaşlanmasına neden olan bir diğer faktörse hava kirliliği, kozmetik ürünler, plastikler ve tarım ilaçlarının neden olduğu toksinler.

Sonuç olarak amacınız hayat tarzınıza bakıp nelerin sizde enflamasyona neden olduğunu belirlemek ve bu yönde bir önlem almak olmalı. Bir çok kişi için cilt yaşlanmasının nedeni beslenme tarzları ve uyku alışkanlıkları.

ojjiafzoex4-veeterzy

Meyvelerdeki şeker – özellikle de çilek, böğürtlen, yabanmersini – bu kuralın dışında. Bu meyvelerde şeker oranı az, lif oranı yüksektir böylece kan şekerinin yükselmesini engellerler, cildi yaşlandıran serbest radikallerle savaşırlar ve içerdikleri mikrobesinlerle şekerin doğru bir şekilde sindirilmesini sağlarlar. Bunların hepsi cildimiz için faydalıdır.

Şeker sindirilmek için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar ve eğer siz işlenmiş şeker yani un, ekmek, gazlı içecekler, kurabiyeler vs. yiyorsanız, burda sindirime yardımcı olacak lif ya da mikrobesinler yoktur. Böylece hücreleriniz çelişkide kalır.

rtxwyy3ctxe-dennis-dieta-klein

İşlenmiş şeker yönünden zengin beslenme tarzı AGEs yani – advanced glycation end products – oluşmasına neden olur. Yaşlanma hakkında 300 teori bulunmakta fakat en yaygını AGEs’ler hakkındadır. Basitçe anlatmak gerekirse; şeker kolajen, elastin ve fibronectin’de bulunan amino asitlerle birleşir. Şeker oranı arttıkça bu birleşme sayısı da artar.

Kolajen, elastin ve fibronectin’ler cilde dayanıklılığını ve elastikiyetini veren başlıca proteinlerdir. Bunlar ayrıca hücrelerin düzgün bir şekilde çoğalmasını, farklılaşmasını ve yer değiştirmesini sağlarlar.

Şeker bu proteinlerin belirli yerleriyle birleştiğinde ardarda gelen biyokimyasal işlev bozukluğuna neden oluyor ve enflamasyon başlıyor. İlginçtir ki hayvanlarda yapılan bir araştırma cilt kolajeninin oksidasyona uğramasının hayvanların ömürleriyle ters orantılı olduğunu göstermiş.

Skin aging is a complex, multifactorial process. I think if you had to name one aspect that ages skin it would be inflammation.  Things that can cause inflammation include diets high in processed sugar, fried food, infections, stress and poor sleep.  Another significant contributer would be toxicants from pollution, cosmetics, plastics and food (pesticides).  Therefore the goal is determining what areas in your life are contributing to inflammation so you can reduce it as much as possible.  For many, their diet and sleep habits are causing their skin aging. 

Sugar in fruit—especially berries—is an exception. Berries are lower in sugar, higher in fiber to prevent spikes in blood sugar, antioxidants to scavenge excessive free radicals and micronutrients that allow sugar to be metabolized correctly.  These are all good things. Sugar requires vitamins and minerals to be metabolized, and if you’re consuming processed sugar ‘junk food’ (flour, bread, soda, cookies, etc.) there is virtually no fiber or micronutrients to aid in metabolism. Now your cells have quite the dilemma. 

Diets high in processed sugar also result in what are called ‘advanced glycation end products’ (AGEs). While there are 300 theories of aging, AGEs are one of the more common theories.  Basically, sugar can bind amino acids present in collagen, elastin and fibronectin.  The higher sugar concentrations, the higher rate at which this occurs.  These are major structural proteins in skin that give skin support and elasticity.  They also allow correct skin cell proliferation, differentiation and migration.  When sugar binds to specific areas of these proteins it stimulates a cascade of biochemical dysfunction and inflammatory events.  Interestingly, animal studies show that skin collagen glycation and oxidation are inversely associated with lifespan.

Röportajın ikinci kısmı çok yakında Bollove Beauty’de!

Ceyda Sinağ