Lavanta ve Çay Ağacı Yağı’nın Hormon Bozucu Olabileceği Açıklandı!

Yapılan son bilimsel çalışmada lavanta ve çay ağacı yağı içerisinde bulunan bazı kimyasal bileşiklerin endokrin sistemini bozucu etkisi olabileceğinden bahsedildi.

Daha önceki çalışmalarda ergenlik öncesi erkek çocuklarında anormal göğüs gelişimi ile bu yağların düzenli olarak cilde uygulanması arasında bir bağlantı olabileceği düşünülüyordu.

Esansiyel yağlar ve bir çok kozmetik ürün lavanta ve çay ağacı yağı içeriyor (şampuan, losyonlar, saç şekillendiriciler, kolonya gibi)

Daha önce yapılan laboratuvar testlerinde bu yağların vücutta östrojenik etkiye sebep olup erkek karakteristiklerini belirleyen hormonları baskıladığı ortaya çıkmış.

Son yapılan bilimsel çalışmada lavanta ve çay ağacı yağında bulunan onlarca bileşikten 8’i incelenmiş. Bunlardan 4’ü (ucalyptol, 4-terpineol, dipentene/limonene ve alpha-terpineol) her iki yağda da bulunurken, diğer 4’ü ise (linalyl acetate, linalool, alpha-terpinene ve gamma-terpinene) iki yağdan birinde bulunuyor. Bu bileşikler in vitro testte (test tüplerinde) insan kanser hücrelerine uygulanmış ve östrojen alıcısı ile androjen alıcılarındaki değişiklik ölçümlenmiş. Bu 8 kimyasal bileşiğin farklı düzeyde östrojenik etkisini bulunduğu gözlemlenmiş (fazla, az ya da etkisiz).

Çalışmayı yürüten baş araştırmacı J. Tyler Ramsey’i endişelendirense test ettikleri kimyasal bileşiklerin lavanta ve çay ağacı yağı dışında en az 65 çeşit esansiyel yağda da bulunduğu.

Basın açıklamasında, Amerika’da esansiyel yağların reçetesiz olarak satıldığı ve FDA tarafından denetlenmediği için halkın bu bulgulardan haberdar olması ve bu yağları kullanmadan önce kanıtları değelendirmesi gerektiği belirtiliyor.

Kendi görüşlerimi katmadan aktardığım yukarıdaki bilgilerin yer aldığı haberin aslına aşağıdaki kaynak bölümünden ulaşabilirsiniz.

Şahsen tüketiciler parabensiz ürün derdine düşmüşken (parabenler hala resmi kurumlarca güvenli olarak kabul ediliyor) doğal içeriklerden bu haberin gelmesi üzücü.

Tüketicilerde maalesef doğal olan en iyisidir, doğal olan en güvenli olanıdır gibi bir algı var.

Bu bilimsel çalışmanın bu konuda farkındalık oluşmasını sağlayacağını düşünüyorum.

Her zaman dediğim gibi sadece ihtiyacımız olan ürünleri kullanmalı, gereksiz yere fazla ürün (doğal ya da sentetik fark etmez) kullanmaktan kaçınmalıyız. Bir içeriği zararlı yapan dozajıdır bunu unutmamak lazım.

Ünlü oyuncu ve klinik aromaterapist Ayşe Tolga çay ağacı yağının bu olası olumsuz hormonel etkisinden daha önce kendi sitesinde bahsetmiş, onun linkini de aşağıya ekliyorum.

Kaynak:

https://www.endocrine.org/news-room/2018/chemicals-in-lavender-and-tea-tree-oil-appear-to-be-hormone-disruptors

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180318144856.htm

https://www.fda.gov/cosmetics/productsingredients/products/ucm127054.htm

https://www.aysetolga.com/cay-agaci-yaginin-yan-etkileri-nelerdir

https://trmedbook.com/ucucu-yaglar-normal-hormonal-aktiviteyi-bozabilir/

Ceyda Sinağ