Bollove Beauty’de Yeni Bir Dönem

Sevgili Bollove Beauty okuyucuları, bir süredir Instagram ve Youtube’da yokum, bir süre daha da olmayacağım. Nedeni Mayıs ayında doktora programımda yeterliliğe girecek olmam. Bollove Beauty hem Instagram hem de Youtube olarak neredeyse tam zamanlı iş gibi vaktimi aldığı için bu süreçte biraz ara verme gereği duydum. Ama döneceğim iki mecraya da ve yepyeni içeriklerle!

Fakat bu ara verdiğim süreçte hem Bollove Beauty blogu boş bırakmak istememem, hem de burada yazacaklarımın benim de öğrenme sürecime destek olacağını düşünerek sizlerle yeni bir seriyi blogda başlattığımı duyurmak isterim.

Bilmeyenler için çok kısaca bahsedeyim. Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde MIS (management information systems) alanında doktora yapıyorum. Lisans ve yüksek lisans geçmişim işletme – pazarlama alanında olunca bölümüm MIS olsa da, MIS’in pazarlamaya dokunan kısmı ile ilgileniyorum. Daha spesifik olarak; dijital mecralar ve dijital pazarlama ilgi alanlarım. Eğer pazarlama ile ilgileniyorsanız tüketici davranışını da (consumer behavior) çok iyi bilmeniz gerekir. İşte bu noktada devreye sosyal psikoloji giriyor. Yeterlilik sınavımda da sosyal psikoloji alanından sorumlu olduğuma göre son zamanlarda vaktimin çoğunu (MIS çalışmak dışında) sosyal psikolojiye verdim. Her okuduğum, öğrendiğim cümle kozmetik tüketicisi olarak beni de ilgilendiriyorsa bunu siz de bilmelisiniz diye düşündüm. Bu yüzden Instagram ve Youtube’a dönüşümde artık ürün içeriği okumanın yanı sıra sıkça sosyal psikolojiden de bahsedeceğim. Fakat Youtube’a geri dönmeyi beklemeye gerek yok diyerek buradan da sizlerle öğrendiklerimi paylaşmaya başlıyorum.

Ben her bir öğrendiğim bilgide (aslında bunları yeni öğrenmiyorum, geçtiğimiz dönem dahil hem lisans hem de yüksek lisans eğitimimde bunun derslerini almıştım) kendimi buldum, umarım siz de kendinizi bulursunuz ve size faydalı olur!

Görüşlerinizi benimle lütfen paylaşın! Buraya yorum bırakabilirsiniz ya da şu an aktif olduğum https://www.instagram.com/bollovebaby/ hesabından bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiler,

Ceyda Sinağ