Minimal Rutin No.1

Instagram’ın açıklama kısmına yazmak istediğim çoğu şeyi yazı karakteri kısıtından dolayı yazamıyorum. Bollove Beauty blogumu başta daha çok araştırma ve haber içerikli olarak kurgulamış olsam da zaman zaman ürün deneyimlerime de yer veriyorum. Belki bundan sonra daha sık ürün yorumları ile karşınız da olurum, çünkü gerçekten anlatmak istediklerimi hakkı ile anlatmak istiyorum, bu da fazla karakter kullanmak anlamına geliyor.

Youtube kanalımda da anlatmak istiyorum tabii ama maalesef orası fazla vakit alıyor; düzenek kur, kamera için hazırlan, beğenmediğin yerleri baştan çek sonra editle, sonra yükle…Bollove Beauty blog ise benim şu mevcut koşuştırmalı halim için tam bir konfor alanı; şu an yanımda Love Blend çayım (ben kış çayına benzettim bünyemi desteklemek için içiyorum) ve üzerimde rahat ev kıyafetlerim ile bir rutin olarak bir araya getirdiğim dört ürün anlatımı ile karışınızdayım.

Umuyorum siz de bu yazıyı rahat ve huzurlu bir anınızda okuyorsunuzdur ve umarım sizin için faydalı bir yazı olur.

Açıklamakta fayda var bu rutini severek uyguladım fakat sürekli sabit kaldığım bir rutin olmadı, özellikle yüz yıkama jeli ve nemlendirici konusunda. Sevdiğim temizleyiciler ve nemlendiriciler arasında gidip gelmeyi, rutinin temelinde bir değişiklik yaratmadan rutini o an ki ihtiyaç ve isteklerime göre düzenlemeyi seviyorum. En azından bunu yapabilecek kadar fazla ürün var elimde. Sizin ise fazla ürüne hiç ihtiyacınız yok, bir yerden sonra yorucu oluyor çünkü; hem mental hem de kendiniz satın alıyorsanız maddi anlamda…

Az çoktur bence, hem de hayatın bir çok alanında…

Ve artık asıl konuya gelelim; çok merak ettiğim bir temizleyici ile başlayalım.

Youth to the People ‘ Superfood Temizleyici

YTTP Superfood Temizleyici

Sephora’dan 59 ml olan mini boyunu satın aldım, pahalıydı ama ne kadara aldığımı tam olarak hatırlamıyorum. Şu an Sephora‘da 237 ml’i 309 TL. Pahalı bir ürün, sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; bu kadar paraya bir temizleyici almaya değer mi? Eğer Mario Badescu Enzyme Cleansing Gel olsa iki kere düşünürdüm, çünkü temizlemenin de ötesinde bir faydası var bana göre. Ama sadece cilt temizliği sunan bir ürün için, kendi bütçem özelinde konuşacak olursak, tekrar satın almam diye düşünüyorum.

Peki neden satın aldım? Öncelikle marka Türkiye’ye gelmeden önce de merak ettiğim bir markaydı, bu no-no-no akımının (no paraben, no sulfates vs.) ta kendisi olan clean beauty markası.

Clean beauty markalarını pazarlama duruşlarının ötesinde formül olarak acaba nasıllar diye hep merak ediyorum.

En son Kaia Gerber’in Vogue için çektiği videoda bu ürünü kullandığını da gördüm (gerçekte de kullanıyor mudur bilmiyorum ama bana samimi ve inandırıcı geldi), hemen ayrı bir pencerede ürün içerik listesi ve yorumlara göz attım. Böylece hafızamda Youth to the People (YTTP) markasına ait gerekli eşleşme ve bağlantılar oluşmuş oldu.

Sephora’da karşıma çıkınca (planlı bir alışveriş değildi) önceden hafızamda bir hayli aktif olan YTTP nöronları ve var olan bağlantıları ateşlendi ve ‘ben bir içerik üreticisiyim, bu parayı sadece ürünü kullanmak için değil, aynı zamanda içerik üretmek için de veriyorum’ diyerek kendimi ikna ettim ve ürünü satın aldım.

İçerik listesi:

Water/Aqua/Eau, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Cocoyl Glutamate, Aloe Barbadensis Leaf (Aloe Vera) Juice, Sorbeth-230 Tetraoleate, Polysorbate 20, Brassica Oleracea Acephala (Kale) Extract, Spinacia Oleracea (Spinach) Leaf Extract, Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, Medicago Sativa (Alfalfa) Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Tetrahexyldecyl Ascorbate (Vitamin C), Glycerin, Panthenol (Vitamin B5), Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Decyl Glucoside, Sorbitan Laurate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Gluconolactone, Calcium Gluconate, Ethylhexylglycerin, Maltodextrin, Citric Acid, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Chlorophyllin-Copper Complex (CI 75810), Gardenia Jasminoides (Jasmine) Fruit Extract, Fragrance/Parfum

Köpürme etkisi tatmin edici olan nazik yüzey aktif maddeler içeriyor. Temizleyici ajanları içerik listesinden çıkarırsanız ve yerlerine nemlendirici ajanları yerleştirirseniz antioksidan bombası olacak bir nemlendirici yaratabilirsiniz. Cildi yatıştıran ve serbest radikallere karşı koruyan bitkisel kaynaklı vitaminler içeriyor. Önemli mi bunlar peki? Durulanan bir üründe bence çok mühim değil (durulanan ürünlerde her şey yüzümüzden su ile akıp gider mi? Bu formülasyona bağlı bazı teknolojilerle cilde tutundurabilirsiniz) vitaminlerin asıl yeri bence serumlar, nemlendiriciler ve güneş koruyucular. Temizleyici de olması şart değil ama varsa da iyi hoş.

Koruyucu olarak kullanılan Phenoxyethanol hemen önünde yer alan Citric Acid içeriğine bakıp bu ürün cildimi soyacak mı diye endişelenmeyin. Ürün nazik bir temizleyici, soyucu özelliği bulunmuyor. Buradaki sitrik asidin formülde koruyucu olarak kullanıldığını düşünüyorum. Hatta bir adım öteye giderek şöyle bir varsayımda bulunuyorum; formülün en sonlarına koymak yerine olabildiğince başa çekip koymuşlar, nasıl olsa yüzde 1 altında kullanılan içeriklerde sıralama kuralı yok. Cezbedici içerikleri daha öne koyabiliyorlar. Peki o zaman neden Yasemin çiçeği özütü sondan birinci? Çünkü gözümüz onu kolay seçebilsin diye! Tabi bunlar benim tahminlerim, formülasyonu ben yapıyor olsam bu şekilde kurgulardım.

Deneyimim:

Gerçekten çok iyi temizleyip, cildinize nazik davranan bir temizleyici. Foreo Luna ile de çok rahat uygulanıyor. Makyaj çıkartmak için, ıslak değil kuru cilde ürünün uygulanması gerektiğinden, sonra cildi yavaş yavaş ıslatarak devam etmemiz gerektiğinden bahsediliyor ama ben çift aşamalı temizlik yaptığım için bu şekilde denemedim. Denersem bu kısmı güncellerim. pH’ı cilt ile uyumlu, cildin bariyerine dokunmayan bir temizleyici. Az miktarı köpürmeye ve temizlemeye yetiyor, ama şişesinin yapısından dolayı elime hep gereğinden fazla ürün geldi.

Kokusunu ise beğenmedim çünkü tıpkı bir otel duş jeli gibi kokuyor. Bu paraya, bu koku…olmadı 🙂

Bir Clean Beauty markası olarak ürün vegan ve hayvan deneysiz. Zıplayan tavşan logosuna sahip, benim en önem verdiğim logo bu.

Lancome ‘ Advanced Genifique Serum

Lancome Genifique Serum

Daha önce bu serum Lancome alışverişim sırasında hediye olarak gelmişti; mini boyunu kullanıp, bitirmiştim. Mini boyunda bile etkisini hissedip, seviyorsunuz bence. Daha sonra orijinal boyu Lancome tarafından hediye olarak gönderildi bana. Biraz daha kullanıp, ürün yorumunu bu şekilde yapmak istedim. Doğruya doğru bende senelerdir şöyle bir algı vardı; bir marka renkli kozmetik ürünleri ile ön planda ise ve lüks kategorisinde ise cilt bakımından pek anlamadığını düşünürdüm. Sanki asıl yatırımı renkli kozmetik tarafına yapıyor da cilt bakım kategorisi de yanında dursun diye düşünüyor sanırdım. Fakat işin içinde oldukça, lüks tüketim grubunu pazarlama açısından inceledikçe ve ürünlerin formüllerini inceleyip, bir de deneme fırsatı bulunca bu algım değişti.

Şimdi ürünün vaatlerine bir göz atalım:

Cildi +%77’ye** kadar daha hızlı onarmaya yardımcı olur, daha canlı, aydınlık ve daha genç bir görünüm sağlar. **Instrumental test.

1 şişeden sonra, yaşlanmanın ana belirtilerine gözle görülür şekilde etki eder: Aydınlık Görünüm + %52* İnce Çizgi Görünümü – %42* Kırışıklık Görünümü – %46* Cilt Tonu Eşitliği + %42* Pürüzsüzlük + %43* Cilt Esnekliği + %50* Sıkılık + %48* *Klinik Çalışma, 34 Kadın, 8 Hafta. 

Ürün vaatlerini, bu söylemleri dayandırdıkları bilimsel araştırmalarla birlikte yazdım. Peki neden bu şekilde yazdım? Çünkü bazı markalar, tüketicinin ilgisini çekmek için (artık her bilinçli kozmetik tüketicisinin içeriklere önem verdiğini biliyorlar) formülde yer alan bir içeriğin bilinen bir özelliğini sanki o ürünü test ettirmişler de sonucunda bu etkiyi keşfetmişler gibi yazıyorlar. Tabi bunun açıklamasını yapıyorlar yasak olarak ‘tek bir içeriğe özel bilgidir’ gibisinden…

Fakat bu şekilde bir bilgi, marka tarafından test edilmiş bir bilgi değil. Herkes tarafından bilinen, içeriğin kendine has bir etkisi. Son formül de bu etkiye sahip olacak diye bir kural yok maalesef.

Bu bir aldatmaca değil çünkü bu etkiye sahip içerik o üründe var mı, e var, tamam o zaman, bu şekilde bir etkiyi yaşamam muhtemel. Raflarda milyonlarca ürün olunca, iyi bir ürün gözden kaçmasın diye bu yola başvurulmuş olabilir, anlıyorum. Hatta içerik bilmeyenler için de faydalı bir yöntem fakat ürünün kendi yaptığı araştırması varsa, bu benim için daha değerli.

Tabi hiç bir marka kendi araştırması için; ‘test ettik de işe yaramıyormuş’ demeyecek, fakat şöyle bir durum var; bize iletilen testler ilk ve son testler değil. Bir marka (bütçesine bağlı olarak) birden fazla kez aynı araştırmayı tekrarlıyor. Sonuçları tatmin edici bulmadığı noktada, yeniden formüle ediyor, sonra tekrar test ediyor. Sonuçlar istenilen düzeye gelince de ürünün iletişiminde kullanıyor. Bu açıdan bakmak ve yorumlamak lazım.

Şimdi Lancome’un vaatleri gerçekçi duruyor, yüzde 90 aydınlanma vs. dememiş genelde gelişimler yüzde 50 ve biraz altında seyrediyor. Burda ilgimi çeken nokta ise oranlar yüzde 50’lerde olsa dahi ürünün çok yönlü etkilere sahip olması. Yani sadece bir leke ürünü değil ya da sadece bir anti-aging ürün değil. Bu açıdan değerli; tek bir ürün ile bir kaç noktada olumlu geri dönüş sağlıyorsunuz.

Şimdi bu çalışmaları destekleyen içeriklere bir göz atalım.

İçerik listesi:

AQUA / WATER ● BIFIDA FERMENT LYSATE ● GLYCERIN ● ALCOHOL DENAT. ● DIMETHICONE ● HYDROXYETHYLPIPERAZINE ETHANE SULFONIC ACID ● ASCORBYL GLUCOSIDELACTOBACILLUSTOCOPHEROLSODIUM HYALURONATE ● SODIUM HYDROXIDE ● SODIUM BENZOATE ● PHENOXYETHANOL ● ADENOSINEFAEX EXTRACT / YEAST EXTRACT ● PEG-20 METHYL GLUCOSE SESQUISTEARATE ● PEG-60 HYDROGENATED CASTOR OIL ● POLYMNIA SONCHIFOLIA ROOT JUICE ● MALTODEXTRIN ● SALICYLOYL PHYTOSPHINGOSINE ● AMMONIUM POLYACRYLOYLDIMETHYL TAURATE ● LIMONENE ● MANNOSE ● XANTHAN GUM ● PENTYLENE GLYCOL ● PROPYLENE GLYCOL ● CAPRYLYL GLYCOL ● ALPHA-GLUCAN OLIGOSACCHARIDE ● SORBITOL ● DISODIUM EDTA ● ROSA GALLICA FLOWER EXTRACT ● OCTYLDODECANOL ● CITRONELLOL ● PARFUM / FRAGRANCE ●

Benim değerli gördüğüm içerikleri koyultarak yukarıda size gösterdim.

Bu ürün özünde bence şunu söylüyor: ‘Sevgili yaş almakta olan cilt, senin kendini onarma kapasiten olduğunu biliyorum fakat çeşitli çevresel ve dış nedenlerden ötürü bu görevini tam kapasite yapamıyorsun. Sana kendini onarman için gerekli ortamı ben sağlayacağım sen hiç dert etme. Üstelik buna ek olarak, sana kendi kendine elde edemeyeceğin içerikeri de vereceğim ki kendi kapasiteninde üzerinde bir etki alalım.’

Prebiyotik ve probiyotik içerikleri ağırlıkta bu serumun 9 adet mikrobiyom patenti bulunuyormuş. Bifida Ferment Lysate bir çeşit probiyotik. Cildi nemlendirme özelliğinin yanı sıra bariyer onarımı ve antioksidan özelliği de bulunuyor. UV ışınlarının ciltte yaratmış olduğu hasarı da onarma özelliği olduğu söyleniyor. Alkol Denat’ın hem çözücü hem de ciltten penetrasyonu sağlayıcı etkisinden dolayı kullanıldığını düşünüyorum. L’oreal grubunun bir çok markasında (hem perakende, hem lüks hem aktif kozmetikte : Lancome, La Roche Posay, Vichy, L’oreal) alkol denat içeriğini görüyoruz. Hiç bir markada olumsuz bir etkisini yaşamadım. Uzun yıllardır rutinimde olan ürünler olduğunu da düşünürsek uzun vadede de olumsuz hiç bir etkisi olmadı; dolayısı ile bence endişe etmenize gerek yok.

Diğer önemli içerik cilt lekeleri üzerinde etki eden, cilde aydınlık görünüm veren ve antioksidan özelliği bulunan Ascorbyl Glucoside yani türev bir C vitamini. Ascorbic Acid’e göre daha stabil (Ascorbic Acid’in etki etmesi için stabilitesinin formülde sağlanmış olması gerekir) ve her cilt tipi ile uyumlu, daha nazik bir formudur. Saf C vitaminine tepki veren ciltler türev C vitaminleri ile iyi anlaşabilir o yüzden eğer cildinizin C vitaminini tolere edemediğini düşüyorsanız türev formlarına bakabilirsiniz.

Lactobacillus da yine bir probiyotik içeriği; cildi yatıştırma özelliği var. Cildimiz tepki verdiğinde (kızarıklık, kaşıntı vs.) doğal savunma mekanızmasını da tam anlamıyla yerine getiremiyor demektir. Dolayısı ile cildi yatıştırmak gerekir ki normal çalışma seviyesine dönen cilt kendini yenilemeye devam eder. Antioksidan E Vitamini, nem çekici Hyaluronik Asit diğer önemli içerikler.

İnce çizgilerin görünümünü yumuşatma üzerinde etkisi olan başarılı bir içerik olan Adenosine de yine formülde yer alıyor. Yine L’oreal grubunun sevdiği ve anti-aging ürünlerin bir çoğunda yer verdiği bir içerik. Maya özü / Yeast Extract ise güçlü bir antioksidan, anti enflamatuvar ve lekeler üzerinde etkili olduğu biliniyor. Salisilik asit türevi Salicyloyl Phytosphingosine ise kırışıklıkların görünümünü azaltan önemli bir içerik.

Dolayısı ile yukarıda söylediğim cümle bu içeriklerin bir araya gelmiş halini açıklıyor; cildin kendini onarması için elverişli ortamı sağlarken (fermente içeriklerle), ciltteki kırışıklık ve leke sorunları için cilde ek takviyelerde bulunuyor (Türev C vitamini, Türev Salisik asit, Adenosine vs.)

Deneyimim:

35 yaşındayım, karma/yağlı bir cildim var ama kışın daha çok karma/kuru oluyor. Lekeye meyilli hatta mevcut lekeleri bulunan, geniş gözenekli bir cilde sahibim. Dolayısı ile aslında beklentilerimin paralelinde içeriklere sahip.

Cildime yoğun nem verdiğini söyleyemem fakat nemlendirici sürmeden gece rutinini sonlardırdığım oldu, hiç bir kuruluk yaşamadım. Fakat yağlı olmayan ciltler ardından nemlendirici mutlaka ister. Fakat genellikle ben nemlendirici ile devam ettim rutine. Bence matlaştırıcı bir etkisi var, cildimi eşit tonlu gösterdiğini bizzat gözlemledim. Bunu özellikle sağ yanağıma bakarak anlıyorum, pembe sivilcemsi çok ufak lekelerim var. Yerleşik kırışıklığım çok az, yakından bakınca alnımda ufak bir çizgim var, bir de gamzemin olduğu yerde ince çizgim var (ama ne güzel dimi demek ki çok gülüyorum :)). Tamamen yok oldular diyemem fakat sürekli doğru bakım ürünleri kullanarak derinleşmelerinin önüne geçtiğimi düşünüyorum. Sonuçta bir etkisi olmasa derinleşmelerini beklerdim, mimik yapan biriyim.

Ben normalde Niasinamid içermeyen rutinlerden beklediğim performası alamam fakat bu serumda ardından Niasinamid içeren bir nemlendirici sürmesem dahi eşit tonu kesinlikle yakaladım.

Kısaca bu ürünü seviyorum! Hatta bana hediye geldiğinde, normalde daha önceden kullandığım ürünler hediye olarak gelirse çok sevinmem zaten kullanmıştım biliyorum diye, ama bu üründe sevindim, tekrar kavuştum diye! Bu hissi bir de Clinique Fresh Pressed C vitamin serumunda yaşamıştım. Bana denemem için, sevdiğim markalardan ürünler gelmiyor olsa, kendi paramla alacağım bir ürün, net.

İyi bir yaşlanma karşıtı bakımda bir bu şekilde cildin mikrobiyomunu destekleyen ve antioksidanlar ile ince çizgileri hedef alan bir ürün bir de retinol olsun derim. Cildiniz tolere ediyorsa kimyasal peeling de olmalı. Böylece bence yapabileceğinizin en iyisini yaparsınız.

Lancome ‘ Renergie Yeux Multi-lift Ultra Göz Kremi

Lancome Renergie

Göz çevresi için ayrı bir krem kullanmayı seviyorum çünkü neden sevmeyeyim? 🙂 Mecbur musunuz? Eğer göz çevresini tahriş edecek içeriklere sahip (soyucu içerikler ya da matlaştırıcılar) bir nemlendirici kullanmıyorsanız göz çevresine de gayet sürebilirsiniz. Serumların bir çoğunu göz çevreme de uyguluyorum. Mesela yukarıdaki serumu da uyguladım. Üzerine de nemlendirici mutlaka sürüyorum. Göz çevresinin özel ihtiyaçlarını karşılayacak kremleri ise dediğim gibi şart olmasa da ben kullanmayı seviyorum.

Gelelim Lancome Renergie göz kremine. Bana Lancome tarafından hediye olarak gönderildi. Bitine kadar kullandım 6 ay olmuştur (raf ömrü 6 ay ürünün sürekli geçirdim mi tarihi diye kontrol ettiğimden biliyorum :)) , fotoğrafladığım anda hala dibinde biraz daha vardı. Yapısını çok sevdim. Çok kolay göz çevresinde dağılıyor ki bu göz kremi için önemli bir özellikle, elinizle kremi yaymak için çekiştirmemiş oluyorsunuz. Foreo Iris ile çok rahat uygulandı.

İçerik:

AQUA / WATER • THEOBROMA CACAO SEED BUTTER /COCOA SEED BUTTER • DIMETHICONE • GLYCERIN • ISOHEXADECANE • PROPANEDIOL• ALCOHOL DENAT. • GLYCERYL STEARATE • PEG-20 STEARATE • PEG/PPG/POLYBUTYLENE GLYCOL-8/5/3 GLYCERIN • STEARIC ACID • PEG-100 STEARATE • PALMITIC ACID • OCTYLDODECANOL • CI 77891 / TITANIUM DIOXIDE • CI 17200 / RED 33 • C13-14 ISOPARAFFIN • GUANOSINE • MICA • SECALE CEREALE SEED EXTRACT / RYE SEED EXTRACT • SODIUM ACETYLATED HYALURONATE • HYDROLYZED SOY PROTEIN • HYDROLYZED LINSEED EXTRACT • SODIUM HYDROXIDE • SODIUM BENZOATE• PHENOXYETHANOL • ADENOSINEACETYL TETRAPEPTIDE-9 CAFFEINE • TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • POLYACRYLAMIDE • DIMETHICONOL • LIMONENE • PENTYLENE GLYCOL • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • TIN OXIDE • BENZYL ALCOHOL • CAPRYLYL GLYCOL • CAPRYLOYL SALICYLIC ACID • MYRISTIC ACID • GERANIOL • LAURETH-7 • PARFUM / FRAGRANCE •

Humektan ve emolyanlar (hem sentetik hem bitki özlerinden gelen) tarafından zengin bir göz çevresi bakım kremi. Formülde yer alan Sodium Acetylated Hyaluronate, bir hyaluronik asit türevi. HA’nın kendisinden daha uzun süre nemlendirme etkisine sahip olduğu düşünülüyor, yani geliştirilmiş formu diyebiliriz. Titanium Dioxide ve Mica göz çevresini geçici olarak aydınlatma da görevli. Adenosine ince çizgiler üzerinde etkili bir molekül. Pahalı bir içerik olan peptitler de formülde yer alıyor. Acetyl Tetrapeptide-9 kolajen tip-1’in üretilmesini teşvik etmede etkili ayrıca nemlendirme etkisi de bulunıyor.

Caffein (kafein) kan dolaşımını hızlandırmasının yanı sıra bir antioksidan görevi görerek UV kaynaklı cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı oluyor. Formül sonlarında L’Oreal tarafından geliştirilen Capryloyl Salicylic Acid (LHA) yer alıyor, açıkcası bana keratoliz ajanı olarak ölü deriyi arındırmaktan ziyade, formülde koruyucu olarak kullanılmış gibi geldi. Genel olarak formül ürünün vaatlerini destekler nitelikte yaşlanma karşıtı ve nemlendirici ajanların bir sentezi.

Deneyimim:

İlk sürdüğünüzde içeriğindeki Mica ve TO2 den geldiğini düşündüğüm, sedefimsi bir parlaklık veriyor. Fotoğrafta elimin üstüne sadece sol tarafa sürdüm, parlaklığı görebilirsiniz. Bir süre sonra cilt ile bütünleşiyor. İlk sürdüğümdeki parlak etkisinden çok cilt ile bütünleşip parlamadığı andaki görüntüsünü sevdim. Bana göre bu parlaklığa gerek yoktu.

Göz çevremde sabit değil ama gülünce beliren kırışıklıklarım var. Bu ürünü kullandıktan sonra ince çizgilerimin azaldığını söyleyemeyeceğim, sarkma problemi ise ben de olmadığı için sıkılaştırma etkisini gözlemleyemedim. Sıkılaştırma cilt bakım ürünleri ile bence elde etmesi zor bir durum. Sıkılaşma olsa bile gözle görülür derecede ne kadar fark edilir bilemiyorum. Bu etkiyi peptit içeriğine dayandırdıklarını düşünüyorum çünkü kolajeni tetiklemede etkili bir içerik.

Bu ürün göz çevreme uzun süreli nem ve yumuşaklık (emolyanlardan) verdi. Uykusuz gecelerimin yoğun olduğu dönemde bana eşlik etti, göz torbalarımı uykusuzluğa borçluyum, sürmemle yok olmadılar ama göz çevremi o uykusuz, per perişan halden kurtardığını aydınlattığını düşünüyorum. Güldüğümde sağ gözümün hemen altında, burna yakın olan kısımda sıra sıra ince çizgiler oluşur, onların derinleşmesini istemiyorum, bu ürünü 6 aya yakın kullandım kırışıklıklarımda kesinlikle bir artış olmadı. 6 ayda olur muydu peki? Bilmem olabilirdi belki stresli ve yoğun bir dönem geçirdim. Severek sonuna kadar kullandım.

Benim yaş grubum değil ama daha üst yaş grubunun 40-50’ler etkisini daha net görebileceğini düşündüğüm bir ürün.

Axis – Y ‘ Cera Heart My Type Duo Cream

Axis – Y Cera Heart My Type Nemlendirici ve Lancome Renergie Göz Çevresi Bakım Kremi

Kalbimi Axis – Y ürünlerinde bıraktım! Bana mini seti demem için Kore and Beauty‘den gönderildi. Ürünleri çok sevince, setteki temizleyici ve kil maskesi dışındaki tüm ürünlerin orijinal boylarını kendim satın aldım. Bu kremin orjinal boyunu da kendi aldıklarım arasında. Ama kalbim kırık… Neden? Çünkü deneme boy kutusunda nemlendirici bence bunun sadece jel kısmından oluşuyor. Bu kremde ise jel kısımdan daha yoğun olan bir bölüm daha var. Karma ciltler için mantıklı; T bölgesine jeli, yanaklara beyaz yoğun olanını sür. Benim cildim her ne kadar karma olsa da yazın yağlı oluyor. Kışın yanaklarım kurusa da ağır kremler süremiyorum. Çünkü benim yanaklarım gözenekli baya ve tıkandıkları an ta ta tam bir sivilce! Zaten sivilce çukurlarım da yanaklarımda yer alıyor. En sorunsuz bölgem alnım; oraya herşeyi sürebilirim. Ama yanaklar olmaz. Neyse sonuç olarak kremin yarısı yoğun yapıda olduğu için onu alın ve boyun için ayırdım. Keşke hepsi jel olsaydı.

Jel kısmına bayıldım. Cildimin yağlı olduğu yaz döneminde kullanmadım, baharda kullandım ve şimdi kullandım. Yazın bir tık jel kısmı da ağır gelebilirdi belki. Ama diğer mevsimler için harika. Çünkü baya güzel nemlendiriyor.

İçerik:

T Zone Cream (Blue) Water, Propanediol, Glycerin, Sodium Hyaluronate, Butylene Glycol, Sorbitol, Isohexadecane, Caprylic/Capric Triglyceride, Houttuynia Cordata Extract, Betaine, Centella Asiatica Extract, Glyceryl Stearate, Salvia Officinalis (Sage) Extract, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Extract, Sorghum Bicolor Leaf/Stem Extract, Aspergillus Ferment, Chlorphenesin, Arginine, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Allantoin, Sorbitan Sesquioleate, Ethylhexylglycerin, Xanthan Gum, Guaiazulene |

U Zone Cream (White) Water, Butylene Glycol, Glycerin, Cetyl Ethylhexanoate, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Isohexadecane, Sodium Hyaluronate, Ceramide NP, Sorbitan Stearate, Glyceryl Stearate, Microcrystalline Wax, Sorbitol, Centella Asiatica Extract, Candelilla Cera, Sorbitan Sesquioleate, Sorghum Bicolor Leaf/Stem Extract, Aspergillus Ferment, Portulaca Oleracea Extract, Salicornia Herbacea Extract, Phragmites Communis Extract, Chlorphenesin, Arginine, Carbomer, Xanthan Gum, Allantoin, Ethylhexylglycerin

Altına genelde hep serum sürerek kullandım. Lancome ile kullandım, kendi serumu Niasinamid serumu ile kullandım. Hiç ağırlık yapmadı, çok güzel ve gerçekten uzun süreli nemlendirdi. Gözenek tıkamadı. Cildimi hafif bir parlaklık verdi. Bir nemlendiriciden beklediğim her şeyi karşıladı diyebilirim. Çok iyi bir ürün, hatta çok iyi bir seri, hatta çok iyi bir marka!

Lancome, Youth to the People, Axis -Y
Ah o el! 🙂

Bu arada bizzat kullandığım ve sevdiğim ürünler Agoroto’da, buraya tıklayıp göz atabilirsiniz. Ara ara yeni ürün kullandıkça eklemeler yapıyorum. Link komisyonludur.

Korendy’de de %5 indirimim var, onun için de bu linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. Bu link de komisyonludur.

Beni Instagram‘da takip edebilirsiniz!

Sevgiler,

Ceyda Sinağ