Cildinize “Zarar Veren” 5 Alışkanlık!

Tersi bir başlıkta yazı yazmak da mümkün fakat öncelikle risk faktörlerini hayatımızdan çıkararak ilerlemek daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. Farkında olmadığımız alışkanlıklar yine farkında olmadan bizi yaşlandırıyor olabilir. Bunları düzelterek daha sağlıklı bir cilt için doğru adımı atabilirsiniz. İşte cildimizin sağlığına zarar veren ve cildi yaşlandıran 5 kötü  alışkanlık…

Cildi Temizlemeden Uyumak

Cildi temizlemeden uyumak gözeneklerin gece boyunca tıkalı kalmasına ve cilt yüzeyinde bakterlerin üremesine neden olur. Bu da sivilcelere yol açabilir, uzun vadede bu alışkanlık cildin yenilenmesi için en değerli zaman olan gece vaktiden çalarak cildin yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Gece tüm organlarımız gibi, sahip olduğumuz en büyük organ olan cilt de kendini yeniler. Cildin kendini yenileme sürecinde gözeneklerin açık ve cildin temiz olması bu süreci olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca gece uyuduğumuzda cilt sıcaklığı yükselir, bu da demektir ki gece cildinize süreceğiniz her şey cilt tarafından daha hızlı ve etkili bir şekilde emilir. Cildinizin makyajı ve kiri emmesini istemeyceğinizi varsayıyorum.

 Çok Fazla Kahve İçmek

Kahve gibi sıcak içecekler içmek hücrelerinizden suyun kaçmasına neden olur ve cildi kurutur. Gün içerisinde çok fazla sıcak içecek tükettiğinizde bol su içmeye özen gösterin. Cildiniz içinse suyun yanı sıra taze meyve tüketmeye çalışın. Dr. Howard Murad’ın meşhur Su Prensibine göre hücrelerimize içtiğimiz su değil meyve ve sebzelerdeki sular etki eder. Cildinizin kurumasını engellemek ve cildi nemli tutmak (böylece ifade çizgilerinin yüzünüzde yer etmemesini sağlamak için) mutlaka gün içerisinde meyve tüketin.

Yastık Kılıfını Sık Aralıklarla Değiştirmemek

Yastık kılıfınızı daha sık aralıklarla değiştirin. Çünkü tüm gece cildinizle temas eden yastık kılıfında gözle görünmeyen kir birikebilir. Bunun nedeni hem saçlarınız (eğer 2 günde 1 saçlarınızı yıkıyorsanız gün boyu egzos, hava kirliliğine vb. durumlara maruz kalan saçlarınızı dayadığınız yastığınıza yüzünüzü de temas ettirecek böylecek tüm bu kiri cildinize taşıyacaksınız) hem de cildin kendini gece yeniliyor olması. Her ne kadar peelinglere bağımlı bir nesil yetişiyor olsa da aslında siz peeling yapmasanız da cilt ölü tabakayı kendinden uzaklaştırır ve cilt yüzeyini kendi kendine yeniler. Zamanla yastığınızda gece boyunca biriken ölü hücreler bakterilere ve toksinlere zemin hazırlar. Bu yüzden 2 haftada bir yastık kılıflarınızı değiştirmeyi unutmayın.

Sıcak Su İle Yıkanmak

Cildinize zarar vermek istediğinizde en keyifli ve kolay yol sıcak bir duş almak olabilir. Sıcak su cildin lipit bariyerine zarar vererek cilt için faydalı olan yağı ciltten uzaklaştırır. Bu da cildin kurumasına ve daha kırılgan hale gelmesine neden olur. Aynı durum saçlarınız için de geçerli. Hem cildinizin hem de saçlarınızın sağlığı için mutlaka ılık su ile yıkanın.

Çok Fazla Şeker Tüketmek

Cildinizin yaşıtlarınızdan çok daha erken sarkmasını ve kırışmasını istiyorsanız bu da bu amaca ulaşmak için en tatlı yöntemlerden biri. Fazla şeker tüketiminin advanced glycation end products denen kısaltılmış hali AGEs’lerin sayısını arttırdığı bunun da yaşlanma sürecini hızlandırdığı sanılmaktadır. Şekerden sakınmak için çikolatadan ve benzeri işlenmiş gıdalardan uzak durmak yetmiyor. Fazla şeker tüketimi meyvelerden de kaynaklanıyor olabilir. Meyve sağlıklı diye dozunu fazla kaçırmamak gerekir. Meyvelerdeki şekerin fazlası da cilt için zararlıdır ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir.