Yüzünüzü Günde “2 Kez” Yıkamak Doğru mu?

Öncelikle bu ve benzeri konularda bilgi sahibi olmak için size Youtube kanalıma bekliyorum! Aşağıdaki linke tıklayarak Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCsKc8OWNwnMqZ2c9yh9WUhg

Kadınların bir çoğu yüzünü sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yıkıyor.

Peki yüzünüzü günde 2 kez yıkamaya “gerçekten” gerek var mı?

Şöyle bir bilgiyle başlayalım; Euromonitor International’ın araştımasına göre cilt bakım sektöründe cilt temizleyicileri 1.8 milyar dolarlık dev bir pazara sahip. Bu geçen seneye göre %4, 2010 yılına göreyse %7’lik bir artış demek.

Böylesine devasa bir pazarda yüzünüzü günde 2 kere yıkayarak yüz temizleyicinizi günde 1 kere yıkamaya oranla 2 kat daha hızlı tüketmeniz kozmetik devleri için bulunmaz bir nimet. Peki ya cildiniz açısından durum nasıl?

Eğer akne, aşırı yağlanma gibi cilt problemleri yaşamıyorsanız ve dermatoloğunuz size aksini belirtmemişse, cildinizi sadece akşam bir temizleyiciyle yıkamak sabah ise sadece su ile durulamak yeterli.

Neden mi?

Gün içerisinde cilt yağlanır, bunun yanı sıra hava kirliliği, cep telefonu, klavye vb. gibi her yere dokunduğunuz elinizin yüzünüzle temas etmesi, makyaj yapmanız gibi etkenlerden dolayı cildiniz kirlenir ve bakteri oluşumuna zemin hazırlanmış olur. Bu sebepten akşam cildinize uygun bir temizleyiciyle yüzünüzü yıkamak son derece önemli. Tüm bu etkenlerden cilt temizleyiciniz yardımıyla kurtulmuş olacak, temiz bir cilde sahip olacaksınız.

Fakat akşam temiz bir ciltle yatağa gittikten sonra sabah kaltığınızda cildinizi tekrar temizleyiciyle yıkamanız gerekmez. Gece boyunca cilt kendini yenileme esnasında yağ da üretir. Bu yağ (aşırı bir yağlanma yoksa) cildiniz için kötü bir şey değil aksine oldukça yararlıdır! Çünkü cildin ürettiği yağ, cildi çevresel etkilere karşı koruyor. Yani cildiniz bir sonraki günü güvende geçirebilmek, kendini koruyabilmek için yağ üretiyor. Neden cildinizi koruyan bu yağı sabah kalktığınızda temizleyici ile yok edesiniz ki?

O halde, akşam cildinizi temizleyici ile yıkıyorsanız, sabah sadece su ile durulamak yeterli.

Farkında Olmadan Cildi Aşırı Yormak

Eğer cildinizi yıkadığınızda gerginlik hissi yaşıyor ve cildinizin adete gıcır gıcır temiz  olduğunu hissediyorsanız çok ileri gitmiş olabilirsiniz. Amerikan Dermatoloji Akademisi’nden dermatlog Patricia Farris ciltte batma ve yanma hissinin cilt için çok zararlı olduğunu söylüyor ve ekliyor “Eğer temizlikten sonra adeta gıcır gıcır olmuş bir cildiniz varsa fazla ileri gitmişsiniz demektir, bu da cildinize çok sert davrandığınızı gösterir”.

Cildinize karşı hassas ve nazik olmalısınız. Çok fazla cildi yıkamak cildi kurutur ve cildin dış etkenlere karşı savunma gücünü kaybetmesine yol açar. Kısacası cildime iyilik yapayım derken zararlı çıkmayın.

Cilt Tipine Göre Temizlik

Eğer normal ya da kuru cilde sahipseniz  günde sadece 1 kere cildinizi yıkamak yeterli olacaktır.

Eğer yağlı cildiniz varsa 2 kere yıkamak ideal olanı. Ama bu konuda da aşırıya kaçmayın. Ciltteki sebumu dengeleyen bir tonik kullanabilirsiniz.

Ceyda Sinağ