Yüzünüz Hakkında Bilmek İstemeyeceğiniz Bir Gerçek!

Cilt bakımında her gün  yeni bir markayla çılgınca büyüyen bir pazar ve ne çıkarsa hemen denemeye hazır bir kitle var. Böyle bir kitle karşısında tabi ki eskiden ihtiyacımız olmayan ama bize ihtiyacımız olduğunu hissettiren ürünlerin yükselişi önlenemez durumda.

Son zamanlarda cilt bakım ürünlerine cilt bakım aletleri de dahil oldu. Son zamanlarda popüler olan yüz yıkama aletlerinden söz ediyorum. Çılgınca cildimizi temizlemek istiyoruz, tıpkı çamaşır yıkar gibi. Daha temiz, daha temiz, daha da temiz bir cilt…

Ama temizlik çılgınlarına kötü bir haberim var; vücudumuzun üzerinde , hatta tıpkı bağırsaklarımızda olduğu gibi yaşayan küçücük mikroorganizmalar mevcut. Bunların bazıları da yüzümüzde yaşıyor. İşte yüzümüzde yaşayan bu ufacık böcekçikleri şimdi Your Wild Life Organizasyonu araştırıyor ve bulguları internet sitelerinde paylaşıyor. Siz de acaba yüzümde ne gibi canlılar yaşıyor diye merak ediyorsanız ve Durham bölgesinde yaşıyorsanız gidip test yaptırabiliyorsunuz.

 Biraz bu mikroorganizmaları yakından tanıyalım. Adları Demodex, tüy köklerinin var olduğu her yerde yaşıyorlar. Tıpkı yüzünüzdeki gözenekleriniz gibi. Gözeneklerin içinde yaşıyor ve burada biriken yağ ile besleniyorlar. Erkek partnerleri gözenek etrafında dolanınca dişi yuvasından yani gözenekten çıkıyor ve çiftleşiyorlar. Sonra gözeneğin içine yumurtlamak üzere tekrar dönüyor dişi böcekçik.

mites

Gözle görülemeyecek kadar küçükler. http://mymites.yourwildlife.org/about/ sitesinden kaydınızı yaptırabilir ve siz de yüzünüzde yaşayan minik canlıları daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

Bunu deneyin, şu ürünü mutlaka alın harika bir cilde kavuşun demektense biraz da baş edemeyeceğimiz, kabullenmemiz gereken gerçeklere göz atalım istedim.

Ceyda Sinağ