Geçmişte sivilce sorununuz mu vardı? O Halde Sizden Şanslısı Yok!

Sivilceler bir çok gencin hatta adulthood dediğimiz yetişkinlik döneminde bile bazılarımızın hala peşini bırakmayan, usandırıcı  bir cilt sorunu. Sivilce sorunu çekmiş olanlar ya da hali hazırda çekenler çok iyi bilir; yapmadıkları cilt bakımı, okumadıkları makale kalmaz ama bir türlü tam anlamıyla kurtulamazlar sivilcelerinden. Tabii işin belki de en önemli noktası eninde sonunda bir dermatologa görünmektir. Ama bazen iş orda da bitmez, belki seneler sonra tekrar çıkıverir bu sivilceler.

Şimdi iddia ediyoruz sivilceler hakkında okuyacağınız en güzel haber bu olacak!

Size hangi besinlerin sivilceyi tetiklediğinden ya da cildinize hangi içeriklerle bakım yapmanız gerektiğinden bahsetmeyeceğiz.

Size kısaca şunu söyleyeceğiz:

Sivilce sorunu mu yaşadınız, tamam o halde çok şanslısınız çünkü yaşıtlarınızdan çok daha GEÇ yaşlanacaksınız!

Neden mi?

Londra’da bulunan King’s College’daki bilim insanları daha önce sivilce sorunu yaşamış kişilerin beyaz kan hücrelerinde daha uzun telomerlerin bulunabileceğini, böylece bu kişilerin hücrelerinin yaşlanma karşısında daha iyi korunabileceğini buldu.

Telomer yani kromozom ucu: kromozomların kopyalanarak çoğalmaları sırasında hasar oluşumlarını engelliyor.

Biz yaş alıp, hücrelerimiz yaşlandıkça parçalanan ve küçülen telomerler, sonunda hücrenin ölümüne yol açıyor. Bu da insanın yaşlanma sürecinin doğal bir parçası. Oysa sizin daha uzun telomerleriniz varsa, parçalanma süreci daha uzun sürüyor, sonuç olarak daha geç yaşlanıyorsunuz.

Daha önceki araştırmalar telomer uzunluklarının biyolojik yaşlanma sürecinin tahmininde kullanılabileceğini ortaya koymuştu.

Dermatologlar sivilce sorunu yaşayanların yaşamayanlara göre daha geç yaşlandıklarını zaten söylüyorlardı fakat bunun ciltteki sebum üretimine bağlı olduğunu düşünüyorlardı. Şimdiyse bu durumun telomer uzunluğu gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabileceği ortaya çıktı.

Telomerlerin incelendiği ve geç yaşlanma ile bağdaştırıldığı bu araştırma Journal of Investigative Dermatology‘de yayınlandı.

O halde;

Geçmişte sivilce sorunu yaşamış olanlar ya da şu an yaşayanlar bu durumu kutluyor muyuz?

Evet, KUTLUYORUZ!

photo-1471421298428-1513ab720a8e.jpg

Ceyda Sinağ