Panda Gözleriniz Ya Da Tavşan Çizgileriniz Var mı?!

Böyle bir post hazırlamak yaklaşık 4 ay önce Kuala Lumpur, Malezya seyahatimde Guardian mağazasında (bizdeki Watsons, Gratis benzeri mağaza) bu eğlenceli “Panda Gözler” maskesini görünce aklıma gelmişti.

Merakımdan acaba diğer cilt kusurları nasıl adlandırılıyor diye baktığımda çok eğlenceli ifadelere rastladım ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. Şimdi gelin, hep birlikte bu ifadeleri keşfedelim.

1.Panda Gözler (Panda eyes)

Göz altındaki mor halkalar için kullanılıyor.

Mor halkaların bir çok sebebi olabilir; genetik, alerjik, az uyku uyumak, gözleri ovalamak ya da yaşlanma sonucu.

  • Genetik olarak mor halkalara sahipseniz maalesef bunlardan bakım ürünleriyle kurtulmanız neredeyse imkansız. Ancak cilt tonunuzla uyumlu kapatıcılar size bu konuda yardımcı olabilir.
  • Alerjik nedenlerden dolayı koyu halkalarınız varsa alerjinizi baskılamak için uyguladığınız yöntemler morluklarınıza da iyi gelecektir.
  • Eğer az uyku nedeniyle koyu halka sorunu yaşıyorsanız günde 8 saat ve düzenli uyku uyumanız bu sorununuzu çözmenizde bir hayli yardımcı olacaktır.
  • Gözlerinizi ovaladığınız için bu sorunu yaşıyorsanız (ki bir çoğumuz gözlerimizi ovaladığımızı fark etmeyiz bile, aman bundan sonra dikkat!) tabi ki gözlerinize ellerinizi asla götürmemeniz sorununuza çare olacaktır.
  • Son olarak yaşlanmaya bağlı mor halkalardan şikayetçiyseniz göz çevrenize güneş koruma faktörü içeren kremler uygulamalı ve cilt tonunu açmaya yardımcı olan göz kremlerini tercih etmelisiniz.

2. Kaz Ayakları (Crow’s feet)

30’lu yaşlarda 20’li yaşlardan farklı olarak gözlerinizin yanında uzun çizgiler görmeye başlayacaksınız. Hani güldüğünüzde (ya da güneş gözlüğü takmıyorsanız güneşli havalarda gözlerinizi kıstığınızda) göz kenarlarınızda beliren çizgilerden bahsediyorum. 30’lu yaşların 20’li yaşlardan farkıysa artık bu çizgiler siz gülümsemeseniz bile (yani mimik hareketi yapmasanız  dahi) göz çevrenizde belirecek. İşte bunlara “Kaz Ayağı” adı veriliyor, tıpkı bir kazın ayağı gibi tek bir çıkış noktasında farklı açılara ayrılan bir kaç çizgi.

Peki ne yapabilirsiniz? Öncelikle 20’li yaşlardan itibaren göz çevrenizi nemlendirmeli ve güneşe karşı korumalısınız. Eğer hali hazırda kaz ayaklarınız varsa, göz çevresini nemlendiren içeriklerin yanı sıra antioksidanlar ve aktif içeriklerle kırışıklıklarının görünümünü gidermeye yardımcı olan ürünler işinize yaracaktır.

3. Tavşan Çizgileri (Bunny lines)

Ayna karşısına geçin ve sanki sinirlenmişçesine burnunuzu buruşturun. Burnunuzun gözlerinize yakın tarafı nasıl da kırıştı değil mi? İşte bunlara tavşan çizgileri deniyor.

Zamanla, ciltteki kolajen ve elastin lifleri zarar gördükçe bu ifade çizgileri cildinizde yer etmeye başlayacak ve sonunda siz hiç bir mimik hareketi yapmazken bile gözle görülür hale gelecek. Anti-aging cilt bakım ürünleri (nemlendirme özelliğinden çok antioksidan ve aktif içeriklerle onarım yapan bakım ürünleri) bu konuda yardımcınız olacak.

Hassas cilde sahip değilseniz tabi ki derin kırışıklıklar için etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmış “retinol” içeriğini tercih etmeniz size gözle görülür sonuçlar verecek.

4. 11’ler

Yine birisine kızdınız ve kaşlarınızı çattınız diyelim. Ne gördünüz aynada? Kaşlarınızın ortasında dik iki tane çizgi belirdi değil mi? Daha dikkatli bakın, yan yana iki tane dik çizgi; 11 rakamı gibi durmuyor mu? Evet, duruyor. İşte bu kaş çatma çizgilerine 11 deniyor.

Yüzünüze bu çizgiler yerleştikten sonra siz kaşlarınızı çatmasanız bile sanki sinirliymişiniz gibi görünebilir.

Nasıl mı başa çıkarız? Henüz bu çizgiler belirmeden önce: cildi düzenli nemlendirerek, SPF içeren kremlerle güneşe karşı koruyarak ve kaşlarınımızı sürekli çatmayarak. (Bu sonuncusu mümkün mü, pek emin değilim)

Hali hazırda 11’leriniz varsa ve eğer botoks yaptırmayacağım cilt bakım ürünlerinden yararlanacağım diyorsanız, bir önceki madde de söylediğim gibi yardımcınız olacak içerik “retinol”.

Belirtmekte fayda var, raflarda gördüğünüz kremler size botoksla elde edeceğiniz sonucun tıpa tıp aynısı vermeyecek.

Öyle olsaydı kimse botoksla uğraşmazdı değil mi?

5. Parantez

Yaşlanmaya engel olamayız, bu doğal bir sürecin parçası. Bu sürecin getirdiklerinden birisi de kolajen ve elastin liflerimizi kaybetmeye başladığımızda, yağ dokumuz eridiğinde ve tabi yer çekimine sonunda yenik düştüğümüzde cildimiz de sarkmaya başlayacak. İşte o zaman dudak kenarlarımızda çizgiler göreceğiz, tıpkı parantez işareti gibi!

Bu parantezler sadece sarkmaya bağlı olmuyor, eğer kuru bir cilde sahipseniz güldüğünüzde yüzünüze yerleşmiş gibi kalıverirler. İyi bir nemlendirici size etkili bir çözüm sunacaktır.

Cilt kusurlarına verilen eğlenceli ve bir o kadar da garip ifadeleri paylaştım sizlerle.

Kısaca…

Her ne kadar her daim kusursuz görünmek ve belki de yaş almamak istiyorsak; bu ikisinin de mümkün olmadığını çok iyi biliyoruz. Üstelik yaş almak kötü bir şey de değil, hayatımıza getirdiği başka artılar var. Ama yine de olabileceğimizin en iyisi olmak ya da sadece cildimizde hoşumuza gitmeyen şeyleri değiştirmek istiyorsak cilt bakımı buna bir çare sunabilir. Bu noktada yani çözümü cilt bakımında aradığımızda bize sunulanı, bize söyleneni ya da tavsiye edileni her zaman sorgulamak da fayda var. Bu da bilinçli tüketici olmanın bir artısı.

Bollove Beauty’de bu gücü ben sizin elinize vermek istiyorum. Soru yine sorun, sorgulayıcı olun ama sizin de bilginiz öyle güçlü olsun ki karşı taraf sizin sorununuzu çözmekten uzaklaşıp kendi satış hedefini düşünmeye başladığında – dur bir saniye, sen bana ürün satmaya çalışıyorsun ama bu ürün benim beklentimi karşılamayabilir -demeyi de bilin. Bu da tabi bilinçli tüketici olmaktan geçiyor.

Bollove Beauty‘de sizleri cilt bakımı konusunda aydınlatmak istiyorum.

Instagram’da tavsiylerimi takip etmek isterseniz aşağıdaki logoya tıklamanız yeterli!

coverbb

Tüm bunlardan sonra, keyifli alışverişler!

Ceyda Sinağ