“Sporfit” Programından Tanıdığımız Muzaffer Alemdar ile Fit ve Sağlıklı Olmak Üzerine Konuştuk

Öncelikle bu ve benzeri konularda bilgi sahibi olmak için size Youtube kanalıma bekliyorum! Aşağıdaki linke tıklayarak Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCsKc8OWNwnMqZ2c9yh9WUhg

Bollove Beauty‘de size ilham verecek konulara değinmeye bu hafta sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı spor konusuna değinerek devam ediyorum, bu hafta röportaj köşesinin konuğu benim de çok sevdiğim arkadaşım, personal trainer Muzaffer Alemdar.

MA: Ceyda bir düzeltmeyle başlamak istiyorum “spor” değil “egzersiz” diyelim lütfen.

CS: Eyvah! Peki bu haftaki konumuz sağlıklı yaşam ve EGZERSİZ!

Muzaffer Alemdar’dan kısaca bahsetmek gerekirse; Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra kariyerine personal trainer olarak devam etmiş. Bunun yanı sıra çocukluğundan bu yana boks yapıyor, ilham kaynağı ise tabii ki, birçok kez Almanya Boks Şampiyonluğu kazanan ve Almanya’ da Nakavt Kralı ilan edilen babası Sait Alemdar olmuş.

Ayrıca pilates eğitmeni de olan Muzaffer Alemdar bu alanda 3 ayrı sertifikaya sahip. Son aldığı sertifika Madonna, Nichole Kidman, Russel Crow gibi bir çok ünlü ismin  Pilates eğitmeni olan Micheal King tarafından verilmiş kendisine.

Şu an kendisinden özel pilates, crossfit ve boks dersleri alan bir çok öğrencisi var, ayrıca bazı şirketlere egzersiz danışmanlığı da veriyor.

Siması size tanıdık geliyorsa eğer bir zamanlar TRT Müzik’de “Ritmik Yaşam” programını sunmasından ya da şu an Fenerbahçe TV’de sunduğu “Sporfit” programından dolayı olabilir. Daha hakkında anlatacak çok şey var ama sizin de merak ettiğinizi düşündüğüm soruların cevaplarını kendisinden alarak devam edelim.

personal-trainer-ozel-derslerim-1065061

CS: İlk önce şu spor ve egzersiz konusuna bir açıklık getirelim;

MA: Bizim yaptığımız spor değil egzersiz çünkü sporu profesyonel sporcular yapmaktadır. Bu da sistem ve organizasyon gerektirir, oysa bizim yaptığımız egzersizdir yani sağlıklı kalmak, vücudumuzu şekle sokmak ve form kazanmak için yaptığımız aktivitelerdir.

CS: Açıkçası bir çoğumuz bunu bir yaşam biçimi haline getirmek de zorlanıyoruz. Çoğunlukla kilo vermek amaçlı dönemsel olarak gidiyoruz spor salonlarına. Egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirebilmemiz için ne gibi tavsiyelerin olur?

MA: Öncelikle kilo vermek için yaptığımız egzersizlerde düzen sağlamak mümkün değildir. İlk önce egzersiz bilincinde olmamız gerekir. Egzersizi sağlımızı korumak, kas oranınımızı arttırmak, yaşam kalitemizi yükseltmek gibi faktörleri düşünerek yapmalıyız. Bu bilince sahip olursak eğer, egzersizin kilo vermenin dışında ne kadar önemli bir olgu olduğunu kavramış oluruz. Böylece yeme içme gibi hayatımızın bir parçası olarak kabul ederiz. Bu şekilde de zaten alışkanlık haline getirmiş oluruz.

CS: Peki amacımız yağ yakmaksa nelere dikkat etmeliyiz?

MA: Örnek vererek açıklamaya başlayayım. Mesela 70 kg ağırlığındasın, 10 gün sonra tartıda 65 kg olduğunu gördün, sevinirsin değil mi? Hayır, bence üzülmen gerek!

Eğer egzersiz yapmadıysan, tartıdaki bu değişikliğin çok büyük bölümü kas, kemik dokusu ve su kaybıdır. Vücutta bunların azalması sadece tartıda seni psikolojik olarak mutlu eder fakat hayat kaliten düşer, kas oranın azaldığı için metabolizman yavaşlar, metabolizman yavaşladığı için de gün içerisinde enerjisiz kalırsın.

Bunun farkına varıp bilinçlenmemiz gerekir. Yağ yakmak için, sağlıklı beslenmek (Canan Karatay’ın kitaplarını okumayı tavsiye ediyorum), düzenli egzerisiz – haftada 2-5 gün arası ve düzenli uyku uyumak gerekir. Bunları hayatımıza soktuğumuz sürece hem yağ yakıp inceliriz hem de sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam ederiz.

CS: Peki egzersiz yaparken beslenme düzenimize nasıl dikkat etmemiz gerekiyor? İyi bir sonuç almak için hayatımızda yapmamız gereken değişiklikler neler?

MA: Sonuç almak kişiden kişiye göre değişir. Kimi kuvvet için, kimi sağlık için, kimi yağ yakıp göbeğini eritmek için egzersiz yapar. Ama az önce de dediğim gibi egzersiz yapmak kilo verme odaklı olmamalıdır. Şunu da bilmek gerekir ki günde 10 saat egzersiz yapsak da beslenmeye dikkat etmezsek eğer kilo veremeyiz.

Beslenme kilo vermek için en önemli faktör olmakla birlikte, egzersiz olmadan da sağlıklı kilo vermek düşünülemez.

Yemek yemezsek zaten kilo verilir, fakat kiloyu nasıl verdiğimiz önemlidir. Sadece beslenmeyle verilen kiloda kas kayıpaları da meydana gelir. O yüzden kilo vermek isteyen kişilerde kas kayıpları oluşmaması için egzersizi de önermekteyiz. Çünkü kimse kilo verdiğinde vücudunun yumuşak, sarkık bir şekilde zayıf olmasını istemez. Egzersizle birlikte uyku düzeni de önemlidir. Gece salgılanan bazı hormonların öneminden dolayı erken yatmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Kısaca hiç bir sey kolay elde edilmez, disiplin en önemli faktördür, bunu da unutmamak lazım.

muzaffer-alemdar-5539243

CS: Özel ders konusuna geçelim, merak ediyorum kadınlar en çok hangi sorunla ya da istekle geliyorlar sana?

MA: Farklı isteklerle gelen kişiler var, fakat genellikle kilo vermek, kalçayı inceltmek, göbeği eritmek gibi sorunları olan kadınlarla karşılaşıyorum. Kendilerine yukarıda bahsettiklerimi anlatıp, hedeflerini sağlıklı olma yoluna çekmeye çalışıyorum. Bazı kişiler çabuk sonuç almak istiyor; bir ayda göbek eritmeyi istemek gibi…Belki senelerce yediğiniz sağlıksız yemeklerle oluşan göbeği 1 ayda eritebilir misiniz? Mümkün değil! Karşımdakini önce sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirerek işe başlıyorum.

CS: Son dönemlerin gözdesi pilates, sende bu konuda oldukça donanımlı olduğuna göre senden dinleyelim pilatesin önemini;

MA: Pilatesi herkes yapabilir. Pilates esnekliğimizi arttıran en önemli egzersiz ceşitlerinden biridir. Omurga kas eklem sağlığı açısından, postur (duruş) sağlığı gibi bize kazandırdığı bir çok artısı var. Egzersiz bilincinde olan kişiler pilatese önem verir, bilirler ki esneklik kendilerinin yaşam kalitesinin artması için çok önemli, fakat maalesef sadece kilo vermeye odaklı kişilerin “Aman esneklikten bana ne” diyip bunun önemini kavramadıklarını görüyorum. Pilates kas ve kemik gelişimi için çocukların dahi yapması gereken bir egzersiz. Özellikle de hamile kadınların bu dönemlerini daha sağlıklı geçirmeleri için pilatesi öneriyorum.

CS: Fenerbahçe TV’de yayınlanan “Sporfit” programında çok değerli konuklar ağırlıyorsun. Onlardan öğrendiğin ya da dediklerinden etkilendiğin ve bizimle paylaşmak istediğin bir sır var mı?

MA: Tabi ki hayatımız boyunca herkesden bir şeyler öğrenmeliyiz. Her şeyi biliyorum oldum tamam demek en büyük yanılgılardan biridir, konuk ettigim herkesden bir şeyler öğreniyorum, fakat benim de hocam olan, çok değer verdiğim, pilates duayenlerinden biri olan İlhan Titiz hocamdan bilginin dışında, hayata ve insanlığa dair bir çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim.

Bir de 82 yaşındaki anneanemi konuk ettim programıma. 5 dakikada nasıl sağlıklı beslenilir onu anlattı, ayrıca asansör yerine bu yaşında bile hala merdiven çıktığını söyledi ki bence de çok faydalı ve gençlerin de örnek alması gereken bir konu.

Modern iş hayatı dediğimiz bu düzende maalesef çok az fiziksel aktivite yapıyoruz. Hareketli olmak için küçük fırsatları bile değerlendirmeli.

13227807_10153571947172267_3586284960538547167_o

 

CS: Verdiğin bilgilerin hepsi çok değerli. Bollove Beauty‘e röportaj köşesine konuk olduğunu için çok teşekkürler! Muzaffer Alemdar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz web sitesi ya da Facebook ve Instagram fan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

http://www.ptalemdar.com/

www.instagram.com/muzafferalemdar

https://www.facebook.com/ptalemdar/

Bollove Beauty‘i instagramda da takip etmeyi unutmayın! 

www.instagram.com/bollove_beauty

Ceyda Sinağ