Makyaj Malzemesi Paylaşmak Ne Kadar Tehlikeli Olabilir? Belki yürüme kabiliyetinizi kaybettirecek kadar!

Geçen sene Daily Mail internet sitesinde okuduğum ve beni hayrete düşüren haberde şöyle diyordu:

Arkadaşının makyaj fırçasını kullanan genç kadın, fırçadan kaptığı enfeksiyondan ötürü tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı.

Tüyler ürpetici öyle değil mi?

Bunu tekrar haber yapma fikri manken Anthea Page‘in kendi Instagram hesabında 2 hafta önce paylaştığı fotoğrafı görünce aklıma geldi.

Anthea Page kullandığı makyaj fırçasını temizlemeyen makyaj sanatçısının kurbanı olmuş. Staphylococcus kısaca staph olarak bilinen bakterinin enfeksiyonuyla sol göz kapağı şişen manken haberin başında bahsettiğim kadını düşünürsek yine de durumu ucuz atlatmış diyebiliriz.

ap

Anthea Page’in bunu Instagram hesabında paylaşması bence çok önemliydi çünkü konu makyaj olduğunda da hijyenin ne kadar önemli olduğu ve kimi zaman bunu istismar etmenin kötü sonuçlara yol açabileceğini herkese göstermiş oldu.

Diğer habere dönecek olursak; 27 yaşındaki Jo Gilchrist geçen sene sevgililer gününde büyük bir ağrıyla kaldırıldığı Brisbane’s Princess Alexsandra Hastanesi’nde arkadaşının makyaj fırçasından staph bakterisi kaptığını öğrendi. Jo arkadaşının makyaj malzemesini yüzündeki sivilceyi kapatmak için kullanmıştı.

Maalesef bağışıklık sistemi çok düşük olduğu için bakteri Jo’nun omuriliğine sıçramış ve yürüme kabiliyetini kaybetmesine yol açmış. Hastanede tekrar yürüyebilmek için tedavi gören Jo, geçen sene tekerlekli sandalye ile hayatını devam ettirebilmek için eğitim alıyordu.

Yine de Jo bakterinin beynine sıçramadığı için şanslı olduğunu düşünüyor ve hayatla mücadele edeceğini dile getiriyor.

Peki nedir bu Staph Bakterisi?

Genelde zararsız olan bu bakteri sağlıklı insanların da ciltlerinde ya da burunlarında bulunabiliyor. Ama bazen ciltte tahrişe ya da yara varsa vücudun başka bölgelerine de sızarak enfeksiyona neden olabiliyor. Kişiden kişiye direkt temasla, ortak havlu ya da kişisel eşya kullanımı yoluyla bulaşıyor.

İşte bu yüzden makyaj malzemesi paylaşmak aslında büyük tehlike arz ediyor.

Siz siz olun hem kendi kullandığınız malzemeleri düzenli olarak temizlemeye hem de bir başkasının kişisel eşyasını hijyen koşulları nedeniyle asla kullanmamaya özen gösterin.

Daha fazla güzellik haberleri için “bilinçli tüketici” nin rehberi Bollove Beauty’i Instagram’da da takip etmeyi unutmayın.

www.instagram.com/bollove_beauty

Ceyda Sinağ