Duşta Yaptığınız Bu Hatalar “Cildinizi Yıpratıyor”

Cildimiz için doğru bir bakım uygulamak ne kadar önemliyse farkında olmadan yaptığımız hatalardan da kaçınmak bir o kadar önemli.

Belki daha önce duyduğunuz, belki de aklınıza şu ana kadar hiç gelmemiş noktalara bu yazıda değinerek duşta cildinizi korumanız için yapabileceklerinizden bahsedeceğim.

1) Çok Sıcak Su ile Yıkanmak

Yazın zaten çok sıcak sulara tahammül edemesek de özellikle kış aylarında çok sıcak su ile yıkanmak cildinizde epidermal su kaybına neden olacaktır. Yani cildiniz su kaybedecek ve kuruyacaktır. Zaten havadaki nemin az olmasından kaynaklanan kış aylarında yaşadığımız cilt kuruluğu sıcak suyun da etkisiyle birlikte cildin pul pul dökülmesine neden olabilir.

Daha fazla nemlendirici sürmek yerine ılık su ile duş almayı tercih edin.

2) Şampuan ile Yüz Yıkamak

Yapabileceğiniz en korkunç hatalardan birisi de bu. Saçlarınızı yıkamışken zaten yüzünüzden akıp giden şampuanı bir de yüzünüzü yıkamak için asla kullanmayın. Hatta mümkünse saçınızı durularken bile şampuanın (saç kreminin, saç maskesinin) yüzünüzle temasından olabildiğince kaçının.

Şampuanlar saç deriniz için geliştirilmiş olup yüz derinizin kullanımına uygun değildir.

Sert sentetik içerikler cildinizin bariyerine zarar verip hem onu kurutabilir hem de sivilcelenmeye neden olabilir.

3) Yüzünüzü Duşa Girmeden Önce Yıkamak

Makyajınızı mutlaka duşa girmeden önce makyaj temizleme ürünleriye çıkarın fakat duş öncesinde yüz temizleme ürününüzle cildinizi yıkamanıza gerek yok.

Duş sırasında ister istemez saç kremi, saç maskesi gibi ürünler cildinizle temas edecek.

Siz bu ürünleri su ile yıkasanız dahi tamamen onlardan kurtulamayabilirsiniz. Bu da gözeneklerinizin tıkanmasına yol açacaktır. Unutmayın yüzünüzü yıkamak, tüm kalıntılardan kurtulmak için, en son adım olmalı.

4) Duş Sırasında Yüzünüzü Temizlemek

Yüzünüzü yıkama işlemi, yukarıda da bahsettiğim gibi, en son adım olmalı. Hem böylece banyonuzda oluşan buhar gözeneklerinizdeki okside olmuş keratin ve yağların ya da bir başka değişle siyah noktalarınızın yumuşamasını sağlayacak.

Buharın etkisiyle yumuşayan siyah noktalarınızdan daha kolay bir şekilde arınmış olacaksınız.

Oysa en başta cildinizi temizleseydiniz ya da maske uygulasaydınız bu kalıntılar sert olacağından kolayca çıkamayacaktı. Oysa yüz temizlemeyi sona bırakarak onlardan daha kolay kurtulmuş oldunuz.

Peki ya son adım olarak yüzünüzü duşta iken yıkasanız? Hayır! Duştaki suyun sıcaklığı vücudunuz için normal seviyedeyken yüzünüz için fazla sıcak gelebilir ve siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Aslında hepiniz deneyimlemişsinizdir; elleriniz sıcağa hemen tepki vermezken aynı derecedeki su yüzünüz için çok sıcak gelebilir.

Bunun nedeni yüzdeki derinin vücudun geri kalanına göre daha ince olmasıdır.

En doğru su ayarını yapmak için duştan çıktıktan hemen sonra lavaboda yüzünüzü yıkayın. Arındırıcı maske uygulamak için de mükemmel bir zaman! Banyo sonrası cilt bakımı hem fiziken hem de ruhen sizi harika hissettirecek.

Yeni Ürün Alarmı

mp0110_cc0001_sc0016

Perricone MD yepyeni bir ürün ile karşımızda. Yeni ürünleri araştırırken rastladım, duşta iken kullanabileceğimiz bir maske geliştirmiş. Buhar ve sıcak ile aktive olan bu ürün cildi sıcak suya karşı korumak üzere tasarlanmış.

Ürünü denemediğim için etkisini bilemiyorum ama içerikler listesine baktığımda cildi koruyan “allantoin” maddesini yüksek miktarda içerdiğini görüyorum. Ayrıca içeriğinde zeytin yaprağı ve jojoba özü de bulunuyor.

Umarım bu yazı sizler için faydalı olmuştur.

Bilinçli tüketicinin kozmetik rehberi Bollove Beauty‘i Facebook ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

Ceyda Sinağ