Detoksa Gerek Var mı? James Spurgeon Yanıtlıyor

Öncelikle bu ve benzeri konularda bilgi sahibi olmak için size Youtube kanalıma bekliyorum! Aşağıdaki linke tıklayarak Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCsKc8OWNwnMqZ2c9yh9WUhg

Özellikle sağlık beslenme ve anti-aging üzerine bilimsel çalışmalarda bulunan James Spurgeon ile röportajımın ilk kısmını yayınlamıştım. İlk kısımda cildi yaşlandıran faktörler üzerine konuşmuştuk. İlk röportajı kaçıranlar bu linke tıklayarak bu harika röportaja ulaşabilirler.

Şimdi sıra geldi daha çok detoks, güzellik sırları ve doğal bakımı konuştuğumuz ikinci bölüme. Umarım ilki kadar bu röportaj da ilginizi çeker.

Keyifli okumalar!

image

CS: Kulaktan kulağa dolaşan şöyle bir söylem vardır:

Büyükannemin harika bir cildi var ve bugün kullandığımız hiç bir ürünü kullanmamış. Dolayısıyla işin sırrı ürünlerde değil genlerde saklı!

Sen bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Büyükannelerimiz detoks yapmıyordu!

There is a saying: “My grandmother has wonderful skin and she didn’t use the products that we use today. It is in her genes!” What do you think about this issue? Our grandparents didn’t do detoxs!

JS: Büyükannelerimizin zamanında, bir önceki röportajımda sıraladığım, enflamasyona neden olan unsurların çok azı vardı. İşlenmiş gıdalar şimdiki gibi yaygın değildi, daha az hava kirliliği vardı ve daha iyi bağışıklık sistemine sahiptiler.

Tabi ki, büyükannelerimizin zamanında da vücuda negatif etkisi olan unsurlar vardı, ama şimdi biz hem bu eski unsurlara hem de onlara yeni eklenmişlere sahibiz – daha yoğun trafik, hava kirliliği, kredi borçları vs. Hatta şimdilerde sosyal medya bile üzerimizde yıpratıcı etkiye sahip!

Genler binlerce yıl içerisinde çok az değişim gösterirler, bu yüzden işin sırrı genlerde diyemeyiz.

Geçtiğimiz 100 yıla baktığımızda en büyük değişikliğin vücudumuzun maruz kaldığı ortam olduğunu görüyoruz.Bu da epigenetik değişikliklere neden oluyor, bu da hangi genlerin aktif hangilerinin aktif olmadığını belirliyor.

Şanslıyız ki bu epigenetik bir çok değişimi hayat tarzımızda değişiklik yaparak iyileştirebiliriz.

Aslında büyükannelerimizin de detoks yapmaları gerekiyordu. Sadece detoks yapmaları gerektiğinden haberdar değillerdi. Örneğin DDT (dichlorodiphenyltrichloroethane) onların zamanında ürünlerde çok kullanılan bir içerikdi.

Bu içeriğin yasaklanması büyükannelerimiz kullanmaya başladıktan 30 sene sonra oldu çünkü DDT’nin doğum kusurlarına ve kansere neden olabileceği saptandı!

Günümüzde bilim kabaca kaç tane sentetik içeriğe maruz kaldığımızı biliyor ve bu çevre kirleticilerin sağlığımızı nasıl etkilediğini saptayabiliyor. Biz sağlıklı oldukça, yaşlanma da o kadar geç olacaktır.

Our grandparents had less of everything I listed above that contribute to inflammation. Processed foods weren’t as abundant, there was less pollution and they had better immune systems. Sure, our grandparents had stressors, but we have those same stressors in addition to the new ones of our generation—heavier traffic, pollution, student loans and so forth. Even social media can be a stressor now days!. Genes change very little over thousands of years, so it’s not the genes. The environment our body is exposed to is what’s changed drastically the past 100 years. This can result in ‘epigenetic’ changes, which essentially influences what genes are turned on and off. Fortunately, many of these epigenetic changes can be modified with lifestyle intervention.

Well, for starters, the industrial world has expanded greatly since our grandparents’ time. That aside, our grandparents actually did need to detox.  They just weren’t aware of it.  DDT (dichlorodiphenyltrichloroethane) for example was widely used in their time, yet it wasn’t banned until 30 years later once it was clear it could cause birth defects, cancer, etc.  We now have the science to know roughly how many chemicals we’re dealing with every day and how these environmental pollutants influence our health.  The healthier we become, the slower the aging process!

bpeqqxtflpy-toa-heftiba

CS: Peki neden cildimize özel ürünlerle bakım yapmalıyız? Ayrıca detoks yapmamız da gerekiyor mu?

Why do we need to take care of our skin with special products and why do we need to do detox?

JS: Eğer cildimize bir ürün uygulayacaksak bence o ürünün doğal içeriklerden yapılmış olması gerekiyor. Eğer bir bitkinin güzel görünmesini istiyorsan, ona daha adını bile düzgün okuyamadığın sentetik içeriklerden oluşan bir losyon sürmezsin, örneğin ‘butylphenyl methylpropional’ gibi. 

Bir bitkiyi sağlıklı yapan bitkinin iç sisteminde işlediği onun köklerine verdiğin su ve  besinlerdir. Aynısı cildin için de geçerli.

Eğer kullandığın kozmetik ürünü yiyemiyorsan, cildine de sürmemelisin!

Detoks günümüz dünyasında oldukça önemli, özellikle de cilt için. Her yemek yiyişimizde aynı zamanda toksinleri de tüketmiş oluyoruz. Bu yiyecekler organik olsa bile, çünkü havada ve toprakta kirlilik var.

Kısa bir zaman önce The World Health Organization (WHO) hava kirliliğini kanserojen olarak tanımladı, bu da demek oluyor ki her bir nefes alışımız kanser riskimizi artırıyor.

Bu toksinler cilt sağlığı ve cildin kendini koruması sürecini bozuyor, bu da erken yaşlanmaya neden oluyor. Fakat vücudumuz, eğer ona ihtiyacı olanları verirsek, toksinlerle başa çıkmada çok başarılı. 

Günümüzde vücudumuzun bu toksinleri etkili bir şekilde atabilmesi için ona yardımcı olmamız gerekiyor. Instagram hesabımda ‘spurgeonhealth’ şöyle bir post var; Neden detoks yapmam lazım? İlaç kullanmıyorum ki? Bu postda vücuttan toksinleri atmasına yardımcı olacak 10 strateji sıraladım.

I think if we’re going to apply products to our skin, they should consist of ingredients that are natural substances. If you wanted your plant to look good, you wouldn’t apply lotion with chemicals you can hardly pronounce, like ‘butylphenyl methylpropional’.  What makes a plant healthy is giving the roots water and nutrients to be sucked up and utlized inside the plant to make healthy tissue.  The same goes for our skin. If you can’t eat it, you shouldn’t put it on your skin.

Detoxing is very important in today’s world, especially for the skin. Every time we eat we’re consuming toxicants.  Even if it’s organic, because pollution is in the air and soil. The World Health Organization has recently classified air pollution as a carcinogen, meaning that each breath we take may increase our risk of cancer.  These toxicants interfere with skin health and repair, which results in prematüre aging.  However, our body is great at removing pollutants if we give it what it needs to do so.  In today’s world, we need to apply strategies that make our body efficient at removing these pollutants daily.  My instagram ‘spurgeonhealth’ has a post titled, “Why do I need to detox? I’m not on drugs.”  Here I list the top 10 strategies shown to remove toxicants from the body. 

kfcdflbu6za-christopher-campbell

CS: Sağlıklı ve fit olmak adına uygulamamız gereken 5 kural nedir sence?

To achieve the best version of ourselves in terms of being healthy and fit, what are the first 5 rules we should stick with?

JS:

  1.  Doğa tarafından bize sunulan gerçek ve taze besinleri tükmeliyiz, insanlar tarafından hazırlanan besinleri değil
  2.  7-9 saat kaliteli bir uyku uyumalıyız
  3.  Aktif bir yaşam benimsemeliyiz
  4.  Maruz kaldığımız toksinleri azaltmalıyız
  5.  Pozitif olmalı ve hayatımızda sevgiye yer vermeliyiz

 

  1. Eat whole, fresh foods made by earth, not man
  2. Get 7-9 hours of good quality sleep
  3. Stay active
  4. Reduce exposure to toxicants
  5. Stay positive and have love in your life

photo-1473102093468-10fb98a90eb1

CS: Bollove Beauty okuyucularıyla evde kendimiz hazırlayabileceğimiz doğal deodorant tarifini paylaşabilir misin? Tabi bir de bize neden doğal bir deodorant kullanmamız gerektiğini açıklar mısın?

Could you share your natural homemade deodorant recipie with Bollove Beauty readers? Why do we need to use natural deodorant in the first place?

JS: Hazırlanışı oldukça kolay! Yarım bardak hindistancevizi yağı ile dilediğin bir esansiyel yağı karıştır, işte bu kadar! Ben genelde lavanta yağını kullanırım. 

Koltuk altından gelen koku, buradaki bakterilerin cildimizde bulunan parçaları sindirmesiyle ve salmasıyla meydana gelir. Hindistancevizi yağı ve esansiyel tağlar bu bakterilerin bu işlemi başarmasını engellerler. 

Piyasadaki bir çok deodorant vücut tarafından emilen toksik kimyasallara sahip.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir bilimsel çalışma, antiperspiranların genelinde bulunan, alüminyumun kadınların göğüslerinin üst kısmında yoğun miktarda görüldüğünü ortaya koydu. Göğüsün bu kısmı kanser gelişiminin en sık görüldüğü bölge.

Alüminyumun fazlaca toksik bir içerik olduğunu ve göğüs kanseri hüclerinin dağılımına neden olabileceğini biliyoruz.

Yüksek miktarda alüminyum, parkinson hastalığına, Alzheimera, sara hastalığına, otizme ve erkeklerde sperm azlığına neden oluyor.

It’s extremely simple! I just add ½ cup of coconut oil to a small glass container and add my essential oil of choice to it.  I typically use lavender oil.  Odor from axillary (armpit) area results from bacteria that digest and release components coming out of our skin.  Coconut oil and essential oils contain certain chemicals that prevent bacteria from accomplishing this.

Many deodorants out there contain toxic chemicals that are absorbed into the body. A recent study found that aluminum, a common ingredient in antiperspirants, was found in high concentrations near the upper-outer quadrant of breast tissue in women.  This region of the breast is the most common site of cancer growth.  We know aluminum is extremely toxic and can cause breast cancer cells to migrate.  High levels are associated with Parkinson’s disease, Alzheimer’s disease, epilepsy, autism, and low sperm count in men.

nldngw6o9la-jon-grogan

CS: Peki Bollove Beauty okuyucularına kulağa ilginç gelen güzellik ve anti-aging gerçeklerinden bahseder misin?

Could you share some interesting facts on beauty and anti-aging with Bollove Beauty readers?

JS: Günde 1-3 gram aloe vera jeli yemenin kadınlarda kırışıklıkları giderdiği gözlemlenmiş!

Eating 1 – 3 grams of aloe vera gel per day has been shown to reverse wrinkles in women!

tb5a-qti6xg-jamie-street

CS: Peki sağlıklı bir cilt için bize tek bir tavsiyede bulunacak olsaydın. Bu ne olurdu?

If there would be only one advice you could give to woman about healthy skin – what would it be?

JS: Her gün gökkuşağı renklerinde (yani bolca renkli) sebze ve meyve tüketin. Bu renkli besinler cilde sağlıklı bir renk verir, vücutta detoks etkisi yaratır ve kalorileri çok düşüktür.

Eat the rainbow colors of fruits and vegetables daily. These colorful foods give the skin healthy color, detoxify the body and are low in calories.

James Spurgeon’u Bollove Beauty’de ağırlamakdan son derece mutluluk duydum. Daha önce bilmediğim bir çok yeni bilgi öğrenmiş oldum. Umarım sizler için de faydalı olmuştur.

cropped-img_3640.jpg

Bilinçli tüketicinin rehberi Bollove Beauty‘i ve tabi beni 😉 Instagram ve Facebook‘da takip etmeyi unutmayın!

Ceyda Sinağ